EĞİTİM

Fiili Dolaşım Oranı Nedir? Dolaşımdaki Pay Oranı Kaç Olmalıdır?

Hissenin Fiili Dolaşım Oranı Kaç Omalı?

Fiili dolaşımdaki pay oranı;  %50 ve daha küçükse ve oranda 5 puan veya daha fazla bir değişim varsa,  %50’den daha büyükse ve oranda 10 puan veya daha fazla bir değişim varsa değişiklik takip eden haftanın üçüncü iş günü geçerli olacak şekilde yapılırken değişikliğin yapılacağına dair duyuru haftanın ikinci iş günü Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) “Endekslerde Kullanılan Fiili Dolaşımdaki Pay Oranı Değişiklikleri” başlığı ile ilan edilmektedir.

Borsada işlem gören payların halka açıklık oranlarını ifade eden fiili dolaşımdaki pay oranı, esasen şirketin borsada işlem görebilir nitelikteki paylarının halkın elinde olan kısmını belirtir. MKK tarafından haftanın son iş günü için ilan edilen fiili dolaşımdaki pay oranlarındaki değişimler takip edilerek, sermaye artırımı süreci nedeniyle meydana gelenler dışında diğer nedenlerle oluşan değişimlerin büyüklüğüne bakılır.

Hisselerde fiili dolaşım oranı en az olan hisseler veya çok olan hisseler olarak ayırmak gerekiyor. Çünkü; fiili dolaşımda pay oranı yüksek olan hisselerde hareket yavaş olurken, fiili dolaşımdaki oranın az olması hissenin hızlı hareketler yapmasına neden oluyor. Borsada fiili dolaşım oranı yüksek olan hisselere (%60) dikkat edilmeli ve fiili dolaşım oranı çok yüksek (%80) hisselerden ise uzak durulması gerektiği düşünülür.

Dolaşımdaki lot sayısının az olması ve çok olması tek başına çok da bir şey ifade etmeyebilir. Neden derseniz?  Piyasadaki toplam lot sayısını, o anki hisse fiyatıyla çarparsak, toplam tahta fiyatını bulmuş oluruz. Bunun küçük olması, o tahtanın kolay sahiplenilebileceği anlamına gelir. Yükseltmesi de düşürmesi de kolay olur. Ancak fiili dolaşımdaki lot sayısı yüksek olur ise tahtayı da hareket ettirmesi çok zorlaşacaktır.

Borsada işlem gören bir şirketin halka açık kısmı ne kadar yüksek olursa işlem hacmi de buna bağlı olarak artacaktır. Bu durum hissede daha aktif bir piyasanın oluşmasına imkan tanır. Öte yandan halka açık kısmın az olması halinde de işlem hacmi düşecektir. Borsada kabul gören bir durumda dolaşımdaki lot miktarı çok olan hisseler pek iyi gözle bakılmaz.

Fiili dolaşım oranına nereden bakabilirim?

Bir hissenin fiili dolaşım oranını hesaplama yapmanıza gerek kalmadan bulmak oldukça basittir. Çünkü bir çok platform bu bilgileri size ücretsiz olarak sunmaktadır. Fintables ve İş Yatırım sitelerinden her hangi bir hissenin temel bilgilerine çok rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bu platformlar size karışık geliyor ve nereye bakacağınızı tam olarak bilmiyorsanız; Arama motoruna “bakmak istediğiniz ‘hisse senedinin kodunu’ yazar ve devamına da ‘fiili dolaşım oranı’ yazar ( Örnek: Eregl fiili dolaşım oranı) ve aratırsanız ilk sırada çıkan borsagündem uzantılı adrese girdiğinizde ve ekranı biraz aşağı kaydırdığınızda da grafiğin hemen altında fiilim dolaşım oranını bulacaksınız

 

Umtce

Lise eğitimini Cağaloğlu Anadolu Lisesi'nde tamamladı. Yeditepe Üniversitesi İşletme Bölümü'nü bitirdi. Finans ve sermaye piyasasında yatırımcı.

One thought on “Fiili Dolaşım Oranı Nedir? Dolaşımdaki Pay Oranı Kaç Olmalıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir