HABERLER

2 yılın en yüksek seviyesi görüldü, Dolar/TL 7 Liraya yaklaştı

Türk Lirası koronavirüs endişeleriyle baskı altında kalmaya devam ediyor. Dün 6.87’ye gerileyen, günü de 6.94’te tamamlayan dolar yeni güne 6.94’ün üzerinde başladı.

Türk Lirası, dolar karşısında gün içi en yüksek 6.93 seviyesine yükselmesinin ardından değer kayıplarını attırdı. Dolar/TL paritesi 6.9975  liranın üstüne çıkarak 2018 yılında yaşanan kur krizi sonrası en yüksek seviyeyi test etti.

Piyasalar faiz kararını bekliyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yarın faiz saat 14.00’da faiz kararını açıklayacak.

Dün 6.87’ye gerileyen, günü de 6.94’te tamamlayan dolar yeni günde 6.9610’u test etti. Cuma günü dolar küresel risk iştahının toparlanması, bazı bölgelerde karantinaların azaltılması ve koronavirüs salgınında ilaç tedavisinde aşama kaydedildiğine dair haberlerle 6.83’e gerilemiş ancak burada kalıcı olamayarak yeniden yükselişe geçmiş ve 2018 Ağustos’tan beri ilk kez 6.99’un üzerine çıkmıştı.

Küresel piyasalar petrol fiyatlarındaki çöküşle bugün satıcılı seyretti. Dolar/TL’de yükseliş sürerken, Türk Lirası dolara karşı son bir ayda yüzde 6.31 değer kaybetti.

İlk 4 ayda gelişmekte olan ülke kurları arasında dolara karşı en çok değer kaybeden para birimi yüzde 34.16 düşüşle Güney Afrika Randı oldu.  Meksika Pesosu yüzde 29.16 değer kaybı ile ikinci, Türk Lirası yüzde 19.91 değer kaybı ile üçüncü sırada yer aldı.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir