HABERLER

2021 sonuna kadar küresel ekonomi toparlanamaz

IMF baş ekonomisti, küresel ekonominin 2021 yılına kadar koronavirüs krizinden tamamen iyileşemeyeceğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu(IMF) baş ekonomisti Gita Gopinath, koronavirüs pandemisi tarafından vurulan küresel ekonomik faaliyetin, 2021′in sonuna kadar tam olarak toparlanamayabileceğini söyledi.

IMF, geçen hafta ekonomik tahminlerini düşürdü. Küresel ekonominin gelecek yıl yüzde 5.8 büyümeden önce bu yıl yüzde 3 daralmasını bekliyor.

Gita Gopinath, CNBC’nin Cuma günü verdiği demeçte, “2021 için % 5,8 büyüme öngörüyoruz, ancak bu kısmi bir iyileşme” dedi  ve “Yani 2021′in sonuna kadar bile, ekonomik faaliyet seviyesinin virüsden önce tahmin ettiğimiz seviyenin altında olmasını bekliyoruz” diye ekledi.

Küresel olarak 2 milyondan fazla insanı enfekte eden hızlı yayılan koronavirüs, yetkililerin okulları ve işletmeleri durdurmasına yol açarak dünyadaki ekonomik faaliyetlerin çoğunu durdurdu.

Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler ve merkez bankaları, işletmelerin ve hane halklarının krizden kurtulmalarına yardımcı olacak önlemlerle adım attılar.

Dünyadaki ekonomilerin yaklaşık 8 trilyon dolar değerinde mali teşvik açıkladığını aktaran Gopinath, “Bence bunu küresel finansal krizle karşılaştırırsanız … tepki o kadar hızlı ve ölçeği o kadar büyük oldu,” dedi ve  Ancak, teşvik miktarının ekonomiler arasında “eşit olarak dağıtılmadığını” ve G-20 ülkelerinden yaklaşık 7 trilyon dolar geldiğini söyledi.

Goğinath, “Sahip olduğumuz endişe, daha az mali alana sahip, gelişmekte olan ve gelişmekte olan ekonomilerle ilgili, dış hesap sorunları ile uğraşmak zorunda ve bence daha zor bir noktadalar”  ifadelerini kullandı.

Melike

Lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir