HABERLER

31 İlde 2 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi

Son Dakika Haber: İçişleri Bakanlığı açıkladı. 31 İlde 2 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Kimler sokağa çıkma yasağından muaf olacak? İşte sokağa çıkmasına izni olan kurum ve kişiler…

Koronavirüs (Covid-19) Pandemisi ile mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda; 10.04.2020 saat 24:00 ile 12.04.2020 saat 24:00 arasında sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; “10.04.2020 tarihi saat 24:00 ile 12.04.2020 tarihi saat 24:00 arasında Büyükşehir statüsündeki 30 il ve Zonguldak sınırları içinde bulunan tüm vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları yasaklanmıştır.” denildi.

Sokağa çıkma yasağı olan iller şu şekilde sıralandı:

“Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van ile Zonguldak”

Sokağa çıkma yasağı süresince İstanbul’da açık olacak işyeri, işletme ve kurumlar:

-Ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamül ruhsatlı işyerleri,

-Tüm sağlık ürünleri ve tıbbi malzemelerin (tıbbi maske dahil) üretiminin yapıldığı işyerleri,

-Kamu ve özel sağlık kurum ve kuruluşları, eczaneler, d) Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşları (huzurevi, yaşlı bakım evi, rehabilitasyon merkezleri, acil çağrı merkezleri vb.)

-Her bir 50.000 nüfusa bir adet olmak üzere göre valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri, f) Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe stratejik olarak faaliyet yürüten büyük tesis ve işletmeler

-PTT, Kargolar vb dağıtım şirketleri, h) Hayvan barınak, çiftlik ve bakım merkezleri.

“Panik Yapmaya Gerek Yok”

Bu normal bir sokağa çıkma yasağı değil. Bunlar, bulaştan kurtulmak için ortaya konulan tedbirler olduğunu belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,

“Marketlerde veya birtakım fırınlarda oluşturulan bu kalabalığa gerek olmadığını, herkesin sakin olması gerektiğini ifade ediyorum.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir