HABERLER

434 milyon insan yoksullaşacak

1942’de kurulan ve Oxfam International liderliğindeki küresel yoksulluğun azaltılmasına odaklanan 19 bağımsız hayır kurumu konfederasyonu olan Oxfam, koronavirüs salgınının dünya ekonomisinde yarattığı zararın yarım milyar civarında insanı yoksulluğa sürükleyebileceğini bildirdi.

Gelecek hafta yapılacak IMF-Dünya Bankası toplantıları için hazırlanan ve krizin hanehalkları gelirlerinde veya tüketimde düşüş yoluyla global yoksulluğa etkisinin hesaplanmaya çalışıldığı raporda, “Ekonomik kriz, hızla 2008 global finansal krizinden daha derine gidiyor. Tahminler şunu gösteriyor ki, senaryolardan bağımsız olarak, global yoksulluk 1990’dan bu yana ilk kez artabilir. Bazı ülkeleri neredeyse 30 yıl önce gördükleri yoksulluk seviyelerine geri götürebilir”^ifadeleri yer aldı.

Raporda üzerinde durulan senaryolara göre, gelirlerde yüzde 20 daralma yaşanması durumunda günde 1.90 dolar olan aşırı yoksulluk sınırının altında yaşayan insan sayısı dünya genelinde 434 milyon artarak 922 milyona yükselecek. Aynı senaryoyla göre günde 5,50 dolar gelir eşiğinin altında yaşayan insan sayısı da 549 milyon artarak 4 milyara yaklaşacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir