HABERLER

ABD, 2008’den bu yana en yüksek daralmayı yaşadı

ABD ekonomisine koronavirüs darbesi. ABD ekonomisi 2020’nin ilk çeyreğinde Covid-19 salgınının olumsuz etkisiyle yüzde 4.8 daraldı

Ekonominin sağlıyla ilgili önemli bir gösterge olan GSYH rakamları en son 2015 yılında daralma yaşamıştı. ABD ekonomisi böylelikle uzun süredir devam eden büyüme trendi sona erdirdi. Ticaret Bakanlığı’nın bugün açıkladığı veriye göre 2020’nin ilk çeyreğinde koronavirüs salgınının olumsuz etkisiyle GSYH yüzde 4.8 daraldı (Beklenti:%4.0).  En son 2015 yılında yüzde 0.7 daralma yaşayan ABD ekonomisi 2008’den bu yana görülen en büyük daralmayı gerçekleştirmiş oldu.

Beklenti yüzde 4 daralma olmasıydı. Kişisel harcamalar ülkede mağaza ve restoranların kapanmasıyla ilk çeyrekte yıllık yüzde 7.6 ile 3.6’lık tahminlerin üzerinde geriledi. Bu 1980 yılından beri görülen en büyük düşüş oldu.

Salgının yayılımının önlenmesi amacıyla işletmelerin faaliyetlerini durdurması ekonomik daralmada etkili oldu. Yılın ikinci çeyreğinde ise rekor daralma bekleniyor.  Bugünkü veri ekonominin resesyona girmeye başladığını gösterdi.

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir