HABERLER

ABD Ekonomi Yüzde 50 Küçülür

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkahri ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard, koronavirüsün ekonomik faaliyetlere etkisi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ABD ekonomisinin koronavirüs salgını nedeniyle ikinci çeyrekte önceden tahmin edilenden daha derin bir resesyona girebilir.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkahri, CBS’te katıldığı programda, hiç kimsenin koronavirüs salgınını ne kadar yayılacağını, kaç Amerikalının  bundan etkileneceği bilmediğine işaret ederek, ABD’de işsizlik sigortası için başvuranların sayısının hızla artabileceğine işaret etti.

Güçlü Bir Maliye Pakete İhtiyaç Var

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, koronavirüsün ABD ekonomisine  kısa vadeli etkisi konusunda karamsar bir tablo ortaya koydu. Bullard, ikinci çeyrekte GSYH’nın yüzde 50 düşebileceğini belirtirken, işsizlik oranının yüzde 30’a ulaşabileceği tahmininde bulundu.

Bullard, ABD’nin eninde sonunda güçlü bir şekilde toparlanmasını için, ikinci çeyrekte kaybolacak 2.5 trilyon dolarlık gelirin yerini dolduracak güçlü bir mali tepki verilmesi çağrısında buluurken, yüksek volatilite döneminde piyasaların işlerliğini güvence altına almak için Fed’in daha fazlasını yapmaya hazırlıklı olması gerektiğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir