HABERLER

ABD Ekonomisi İkinci Çeyrekte Yüzde 14 Daralabilir

JP Morgan  ABD baş ekonomisti Michael Feroli, koronavirüs salgınının etkisi ile ABD ekonomisinin 2020 ikinci çeyrekte yüzde 14 daralabileceği tahmininde bulunurken, şirket 4 şubesini kapatacağını duyurdu.

Bu tahmin Lehman Brothers’ın iflasınun tetiklediği global finansal krizde, 2008 dördüncü çeyrekte, görülen yüzde 8,4’lük daralmadan çok daha derin daralmaya işaret ediyor.

Feroli yaptığı açıklamada, Fed’in ekonomiyi desteklemek için “yaratıcı”yollar bulmaya devam edeceğini ve Trump yönetimi ile Konge’nin 1 trilyon dolar mali destek sağlayacağını öngördüğünü de belirtti. JP Morgan, ABD ekonomisinin 2020 yılının tamamında yüzde 1,5 daralmasını bekliyor ve hali hazırda yüzde 3,5 ile 50 yılın en düşük seviyesinde olan işsizliğin yıl ortasında yüzde 6,25 seviyesine kadar yükselmesinin ardından yıl sonunda yüzde 5,25 seviyelerine gerileyeceğini tahmin ediyor.

JP Morgan, 1000 şubesini geçici olarak kapatma kararı aldığını ve 4 bin şubesinin ise açık olacağını, fakat çalışma saatlerinin azaltılacağını açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir