HABERLER

ABD Merkez Bankası 50 Baz Puan Faiz İndirdi

ABD Merkez Banaksı (Fed) politika faizinde 50 baz puanlık indirime gitti. Fed politika faizini 1,75-1,50 aralığından 1,00-1,25 aralığına çekti

Faiz kararı sonrası yayınlanan metinde; Faiz kararının oybirliği ile alındığı ifade edildi.

Banka, Koronavirüsün ekonomik aktiviteye risk yarattığına dikkat çekti ve ABD ekonomisinin temel göstergeleri güçlü olmaya devam edeceğini belirtti.

“Ekonomiyi desteklemek için araçları en uygun şekilde kullanacaklarını” belirten FED yetkilileri, koronavirüse ilişkin gelişmeleri,
ekonomiye etkilerini yakından takip edeceklerini bildirdi.

Faiz kararı sonrası 6.22 olan Dolar/TL 6.08, 6.86 olan Euro/TL  ise 6.79 seviyesine geriledi.
Bu arada, ABD Başkanı Donald Trump, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Fed’in söz konusu faiz indirimini yeterli görmediğini belirtti. Trump, daha fazla faiz indirimi yapılmasını istedi.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell faiz kararı sonrası basın toplantısında konuştu.

Powell, “Virüs salgını pek çok ekonomide sıkıntı yarattı ve pek çok ülke ekonomisini etkileyecek. Koronavirüsün ekonomik etkisi belirsiz olmaya devam ediyor. Koronavirüs salgını bir süre için ekonomi üzerinde baskı yaratacak. Koronavirüsün ekonomik etkileri henüz çok erken safhada. Salgın çok boyutlu yanıt gerektirebilir. Virüse karşı mali otoritelerden de destek gelmeli. FOMC görünümün kayda değer şekilde değiştiği yargısına vardı. Fed ekonomiyi desteklemek için uygun hareket etmeye devam edecek.” dedi.

Dİğer merkez bankalarıyla görüşüyoruz bu devam edecek. Ekonomiyi desteklemek için uygun araçları kullanacağız. Bu karar bizim gerçeklerimizi içeriyor. Virüsün ekonomik görünüme risk teşkil ettiğini gördük. G-7 açıklaması koordinasyonun yüksek seviyede olduğunu gösteriyor.” diyen Başkan Powell, “Merkez bankaları kendi politika bağlamlarında doğru adımlar atıyor. Faiz indirimi dışında araç kullanmayı değerlendirmiyoruz. Kararımız finansal daralmanın önüne geçmek için alındı. Para politikası genel olarak aktiviteyi destekleyebilir. Faiz indiriminin tedarik zinciri sorunlarını çözemeyeceğini biliyoruz. Fed gerektiğinde para politikasını değiştirmekte tereddüt etmeyecektir. Kararlarımızda siyasi söylem ve çıkarları gözönüne almayacağız. Faiz indirimi finansal koşullardaki sıkılaşmayı engelleyebilir” açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir