HABERLER

ABD Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı

ABD Merkez Bankası faiz kararını açıkladı mı? Piyasalarda tüm gözler ABD Merkez Bankası faiz kararına çevrilmişti. İşte, 29 Nisan Çarşamba FED faiz kararı hakkında tüm detaylar…

Uluslararası piyasaların merakla beklediği faiz kararı ABD Merkez Bankası tarafından açıklandı. Koronavirüs salgının ekonomiye etkilerini azaltmak için son iki toplantıda %1.75’te bulunan faiz oranını %0.25’e çekerek 150 baz puan indirim gerçekleştiren FOMC yetkilileri, bu toplantıda faizleri değiştirmedi.

ABD Merkez Bankası(FED) beklentilere paralel olarak faizlerde değişikliğe gitmedi. Fed, faizleri değiştirmeme kararını oy birliği ile aldı. FED faiz kararı sonrası Dolar/TL 6.95, Euro/TL 7.56, Ons altın ise 1707 dolar seviyesini gördü.

ABD Merkez Bankası(Fed), bankaların Fed’de tuttuğu ekstra rezerv faiz oranını %0,10 olarak bıraktı. (Beklenti %0,10)

Karar sonrası yayınlanan metinde, sağlık krizi ekonomi, istihdam ve enflasyon üzerinde kısa vadede ağır baskı yaratacağının belirten Fed, gelecekteki politikaları belirlerken, global gelişmelerle birlikte ekonomik görünümü ve kamu sağlığına ilişkin gelecek bilgileri izleyeceklerini aktardı.

Fed açıklamasında, hazine kağıtları, konut ve ticari mortgage menkul kıymetleri almaya ve büyük miktarlı gecelik ve vadeli repo operasyonları sunmaya devam edeceklerini bildirdi.

Fed, ABD ekonomisini desteklemek için tüm araçları kullanmaya açık olduklarını söyledi.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın faiz kararı sonrası düzenlediği basın toplantısında konuşmasından öne çıkar satır başları şu şekilde gerçekleşti:

“-Fed kredi akışının sürmesi için güçlü adımlar atıyor.

-Koronavirüs salgınını yayılmasını engellemek için alınan tedbirler ekonominin büyük bölümünü durma noktasına getirdi.

-Ekonomide daralmanın ağırlığı sağlık krizine verilecek yanıta ve hükümetin politika tedbirlerine bağlı olacak.

-Toparlanma için zeminin oluşturulması açısından kredi akışı çok önemli.

-Sağlık krizinin yol açığı büyük kayıpların farkındayız. Fed’in attığı adımlar piyasaların çalışmasını iyileştirdi, buna bağlı olarak varlık alımları yavaşladı.

-Ekonomide ikinci çeyrekte benzeri görülmemiş bir düşüş yaşanacak.

-Fed elindeki güçleri kullanmaya devam edecek ve bunu toparlanma sağlam şekilde yoluna girene kadar devam ettirecek. Fed güçlü toparlanmayı sağlamak için tüm araçlarını kullanacak. Fed’in daha fazlasını yapmasına ihtiyaç olacak.

– Krize yanıt için Fed’in veya Kongre’nin daha fazlasının yapılmasına ihtiyaç olması büyük olasılık.

-Şirketleri ve hanehalklarını kaçınılmaz iflaslarda korumanın ağır bir bedeli var, ancak bunu yaparak ekonominin uzun vadede hasar görmesinden kaçınabileceğiz.

-Varlık alımları ve diğer önlemler dikkate alındığında politika tutumumuz uygun ve onu şu an için değiştirmeyeceğiz. Fed’in politika duruşu uygun, ekonomiden daha fazlasını görmeyi bekliyoruz.

-Fed çok sabırlı olacak ve faizleri artırmak için acele etmeyecek.”

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir