HABERLER

ABD Merkez Bankası Yeni Tedbirler Açıkladı

Fed piyasaya desteğini arttırarak parasal genişlemeye işaret etti.  ABD Merkez Bankası, limitsiz miktarda Hazine kağıdı ve Mortgage menkul kıymeti alacağını belirtti.

ABD ekonomisini desteklemek için ellerinde tüm araçları kullanacağını belirten ABD Merkez Bankası, küresel piyasalardaki koronavirüs etkisini azaltmak ve ABD ekonomisindeki bozulmalar ile karşı karşıya kalmamak için bir dizi tedbir paketi açıkladı.

Alınan kararlar doğrultusunda Fed, bu haftanın her günü 75 milyar dolar tutarında olmak üzere 375 milyar dolar tutarında Hazine kağıdı ve her gün 50 milyar dolar tutarında olmak üzere bu hafta 250 milyar dolar tutarında mortgage destekli menkul kıymet alacak.

Fed ayrıca, uygun KOBİ’lere kredileri desteklemek için yakında”Reel Ekonomi İşletme Kredi Programı” başlatacağını duyurdu. Hazine Bakanlığı ile koordineli şekilde yatırım yapılabilir seviyede nota sahip şirketler için 4 yıla kadar vadeli kredi sağlanmasına imkan verecek şirket tahvili kolaylığı başlatılacak.

ABD vadelileri Fed’in varlık alımı paketi üzerinde kayıplarını sildi. 1492 dolar seviyesinde işlem gören ons altın fiyatları karar sonrası 1522 seviyesine yükseldi. Dolar endeksi yüzde 1 değer kaybı yaşarken, Sterlin ve Euro dolara karşı değer kazandı.

İki kere olağan üstü toplanarak faiz indirimine giden Fed,  1 aylık ve 3 aylık repolar için ayrı ayrı 500 milyar dolarlık tahvil alımı yapacağını açıklamıştı.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir