HABERLER

Akben: Tüm bankalarımızı alınan kararlara uymaya davet ediyorum

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, bankalara iletmiş oldukları talimatların uygulamasını yakından izlediklerini belirtti.

Bankacılık sektörünin salgın sürecine gerek sermaye yapısı gerekse kaynak ve varlık kalitesi açısından güçlü bir şekilde girdiğini dile getiren Akben, “Aynı dönemde özel bankalarımızın toplam kredi hacminin yaklaşık 5 milyar TL daraldığına şahit olduk.” dedi.

“Bankaları Alınan Kararlara Uymaya Davet Ediyorum”

Dün akşam saatlerinde BDKK, para swapı, forward, opsiyon ve diğer türev işlemlerin toplamının bankaların en son hesapladıkları yasal özkaynaklarının yüzde 1 ile sınırlandırılması kararını ile ilgili; Bankalarımızın yurt dışı yerleşiklerle yapacakları hiçbir işlem türüne ilişkin yasaklayıcı bir tavır almadık. Yurt içinde yapılacak swaplara yönelik herhangi bir kısıtlamamız söz konusu olmadığını aktaran BDDK Başkanı Akben, “Tüm bankalarımızı müşteri odaklı davranmaya, kredi kanallarını açık tutmaya, kurumumuz ve sektör birlikleri tarafından alınan kararlara uymaya davet ediyorum.” diye konuştu.

Kamu bankalarının kredi destek programlarını başarıyla yürüttüklerini, son 10 günde 27,5 milyar TL ilave kredi hacmi oluşturduklarını belirten Akben, “Sermaye yeterlilik oranımız yüzde 17,7 ile uluslararası standart olan yüzde 8’in, ihtiyatlı olarak yüksek belirlediğimiz hedef oranımız olan yüzde 12’nin ve de diğer birçok benzer ülke oranlarının üzerinde bir seviyeye sahiptir.” dedi.

“Özel Bankaların Tavırları Bizleri Üzmektedir”

Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada;“Kamu bankaları vatandaşın yanında dururken, özel bankaların takındığı tavır bizleri üzmektedir. Onları da sürece davet ediyorum.” diyen Bakan Albayrak, Kamu bankaları işletmelerin 20,5 milyar liralık, 795 bin vatandaşın da 40,6 milyar liralık kredi borcunu ötelediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir