HABERLER

Albayrak: 2020’de %5’lik büyüme hedefimize ulaşacağız

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye 2019 büyüme rakamlarını değerlendirdi.

Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Albayrak, “2019 yılı politikalarımızın en önemli gösterge verisi olan büyüme açıklandı. %6’lık 4. çeyrek ve %0,9’luk yıl sonu büyüme rakamları beklentileri aşan performansımızı teyit etti.” ifadelerini kullandı.

Bakan Albayrak, ” Mal ve hizmet ihracatımız %6,4 artarken, aynı alandaki ithalatımız ise %3,6 azaldı. Büyümenin detayları, katma değerli üretim, ihracata ve istihdama dayalı model hedefimize de başarı ile ilerlediğimizi gösteriyor. Beş çeyrektir daralan makine-teçhizat yatırımları 4. çeyrekte %11,7 büyüdü. Yine beş çeyrektir negatif seyreden yurt içi talebin büyümeye katkısı 4,2 puan oldu. Bu veriler güvenin arttığını, yatırımların devreye alındığını ve üretimde güçlü toparlanmanın başladığını gösteriyor.” dedi.

“2019 yılı bütçe açığının milli gelire oranı da %2,89 olarak gerçekleşirken, bu alandaki hedefimizi (%2,9) de yakalamış olduk” diyen Albayrak, 4. çeyrekle başlayan yıllık bazda büyüme ivmemizi koruyacak ve arzu ettiğimiz model çerçevesinde 2020’de %5’lik büyüme hedeflerine ulaşacaklarını belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir