HABERLER

Albayrak: G-20 ile swap konusunu görüşüyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, “Swap görüşmeleri devam ediyor, birden fazla anlaşma olabilir.” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, uluslararası yatırımcılar ile düzenlediği videolu telekonferansta yaptığı sunumda değerlendirmelerde bulundu.

İlave ek teşviklerin olabileceğini altını çizen Albayrak, “İhracat ve turizmde düşüş olsa da, emtia fiyatlarındaki düşüş ile cari dengede önemli değişiklik olmayacak, ihracatçılarımızı destekliyoruz. Pandemin öngörü yapmayı zorlaştırdığını ancak yılın son çeyreğinde toparlanma bekliyoruz. Enflasyon konusunda bu yıl baskı beklemiyorum. En kötü senaryoda ekonomik aktivite ikinci yarıda normale dönecek” dedi.

“Swap Konusunda İyimserim”

Swap için G20 ile görüşüyoruz, sonuçlandırılması konusunda iyimserim olduğunu aktaran Bakan Albayrak, birden fazla anlaşma olabilir, swap görüşmeleri sonuçlandıkça açıklayacaklarını belirtti.

Albayrak,  IMF ile swap görüşmesinin olmadığını kaydetti.

“Merkez Bankası Rezervleri Yeterli”

Türkiye’nin rezervleri fazlasıyla yeterli seviyede olduğunu belirten Albayrak şöyle devam etti: “TCMB’nin brüt ya da net rezerv hedefi yok, TCMB dalgalı kur rejimine bağlı kalmaya devam edecek.”

“Hazinenin Çevirmesi Gereken Borç Miktarı 4.7 Milyar Dolar”

Bakan Albayrak, “2020’de Hazine’nin çevirmesi gereken dış borç sadece 4,7 milyar dolar düzeyindedir.” dedi ve ” Bankalar ve özel sektör borçlarının tamamına yakınını çok rahat çeviriyor.” diye ekledi.

“Sermaye Kontrolü Yok”

“Sermaye kontrolü olacak mı?” sorusunu cevaplayan Albayrak, “Defalarca yanıt verdim, sermaye kontrolü olmayacak. Türkiye kriz zamanlarında bile serbest piyasa ilkesinden vazgeçmemiştir. ” dedi.

 

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir