HABERLER

Altın Fiyatları Düşüşe Geçti! Ons Altın Fiyatları Ne Olur?

Yıl başından bu yana sert yükselişler gerçekleştiren spot altın fiyatları, koronavirüs nedeniyle can kaybı ve vaka sayısının artması piyasaların da negatif fiyatlamaya devam etmesine neden oluyor. Dün yaşanan petrol şokunun ardından borsalar bugün toparlama gösteriyor ve altın da dünkü atağının ardından bugün düşüşte. Altın fiyatlarında yükseliş sürecek mi?

Petrol şoku ile başlanan hafta da 1703 dolar seviyesine çıkarak son 7 yılın en yüksek seviyesini test eden altın fiyatları 1640 dolar üstünde denge kurmaya çalışıyor. Virüs nedeniyle küresel ekonomik risklerin artması ve buna bağlı merkez bankalarının da faiz indirimi başta olmak üzere genişlemeci politikalara gideceği beklentisiyle kazançlarını artıran altın, bugün 1,660 dolar üzerinde hafif satıcılı fiyatlanıyor.

Belirsizliklerin artmasına paralel sert yükselişler gösteren altın 2020’nin ilk 3 ayında en çok kazandıran yatırım aracı oldu. Sene başında ABD-İran gerginliği ile 1,600 dolar üzerine çıkan kıymetli metal, koronavirüsün küresele ekonomiye verdiği sert hasarla 1,700 dolar seviyesine kadar çıktı.

Piyasalar bu haftaya petrol şokuyla başladı, ancak İtalya’daki can kaybının giderek artması, ülkedeki karantina alanının genişletilmesi ve vakaların Lübnan’da da can kaybına neden olması virüs nedenli negatif fiyatlamanın devam etmesine neden oluyor. Piyasaların yarın Avrupa Merkez Bankası faiz kararını bekliyor.

Virüsün Etkisi Azalıyor

Çin Devlet Başkanı, bugün virüsün başladığı şehre giderek etki alanının azaldığına dair açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Trump’ın ise ABD’de virüsün yayılma hızını engellemek için alınacak tedbir ve teşvikleri kapayan detaylı açıklaması izlenecek.

Altın fiyatları dünkü atak sonrası bugün bir miktar düşüş yaşasa da piyasada talep görmeye devam ediyor ve kısa vadede yeniden 1,700$ atağı çok olası görülüyor. Fed başta olmak üzere merkez bankalarının adımlarının da altın fiyatlarını desteklemesi bekleniyor.

Altın Analizi, Altın Fiyatları Ne Olur?

Azalan küresel risk iştahı güvenli limanlara kaçışı beraberinde getirdi. Geçen hafta değer kazanımlarını arttıran spot altın fiyatları yukarı yönlü hareketini 1688 dolar seviyesine kadar taşımış, yeni haftada da bu zirvesini 1703 seviyesi ile yenilemişti. Haftaya küresel petrol şokuyla yükselişle başlayan sarı metal 1700 dolar seviyesi üzerinde kalıcılık sağlayamadı ve oluşan satışlar ile kısmi geri çekilme yaşadı. Altın fiyatlarında geri çekilmelerin devam etmesi durumunda ilk referans noktamız 1656, bu destek seviyesinin altında altında günlük kapanışlar gerçekleşmesi durumunda satış baskısı 1648 ve 1642 desteğine doğru derinleşebilir. Ancak alımlarının oluşması ile 1664 seviyesinin yeniden üzerine çıkılması durumunda ise 1671 ardından 1685 direncine doğru yükselişler görülebilir.

Canlı Altın Fiyatları Takip Etmek İçin Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir