HABERLER

Altın Fiyatları Kazançlarını Geri Aldı (Altın Teknik Analiz)

Güne yükselişle başlayan spot altın fiyatı 1620 dolar seviyesi üzerinde fiyatlanıyor. Yatırımcıların dikkatlerini yoğun parasal ve mali teşviklere çevirmesi ile birlikte 2008 yılından bu yana en büyük haftalık yükselişini gerçekleştirmeye hazırlanıyor. Ons altın fiyatları ne olur?

Geçen haftayı 1504 seviyesinde kapatan altının ons fiyatı, bu hafta koronavirüs salgının yayılması ve yatırımcıların merkez bankaları ve hükümetleri yoğun bir şekilde önlem almaya yönelten hasardan kurtulmak için güvenli liman aramaları ile birlikte talep görüyor. Altına yoğun ilgi, altın rafinerilerinin virüs salgını nedeniyle kapalı olması ve uçakların uçmaması dolayısıyla arz kanallarında meydana gelen aksaklıklardan da kaynaklandı. Bu durum, satıcıların altın teslimatı yükümlülüklerini karşılamaları için kapasitelerini kısıtlıyor.

Karar öncesi 1492 dolar seviyesinde işlem gören ons altın fiyatları karar sonrası 1522 seviyesine yükseldi. Değer kazanımlarını attıran spot altın fiyatları anlık yüzde 2.80 artışla 1.540 seviyesinde fiyatlanıyor. Altın fiyatları 1.499 dolar seviyesinden haftalık kapanış gerçekleştirmişti.

Altın Analizi, Altın Fiyatları Ne Olur?

Belirsizliklerin artmasına paralel sert yükselişler gösteren spot altın fiyatları, 2020’nin ilk 3 ayında en çok kazandıran yatırım aracı olmuştu. Yıl içinde 1703 dolar seviyesine yükselerek son 7 yılın en yüksek noktasına çıkan altın fiyatları, küresel piyasaların koronavirüs endişelerinin devamında likitite sıkışıklığa gelen sert satışlar sonrasında 1453 seviyesine kadar gerileyerek tüm kazançlarını silmişti.

Geçen hafta değer kaybeden altın fiyatları bu hafta kazançlarını geri almayı başardı. Teknik olarak spot altın fiyatları bakıldığında; 1640 dolar seviyesi üzerinde kalıcılık sağlayamayan sarı metal, oluşan satışlar ile gün içi kısmı geri çekilme yaşadı. Altın fiyatlarında geri çekilmelerin devam etmesi durumunda ilk referans noktamız 1615, bu destek seviyesinin altında altında günlük kapanışlar gerçekleşmesi durumunda satış baskısı 1600 ve 1584 desteğine doğru derinleşebilir. Ancak alımlarının oluşması ile 1640 seviyesinin yeniden üzerine çıkılması durumunda ise ilk önce 1671 ardından 1685 direncine doğru yükselişler görülebilir.

Canlı Altın Fiyatları Takip Etmek İçin Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir