HABERLER

Altın fiyatları ‘negatif faiz’ beklentisiyle yükselişte

Yıl başından bu yana yatırımcısına en çok kazandıran altın fiyatları, kötü çıkması beklenen ABD istihdam verileri öncesi, ABD’de faizin negatife düşebileceği beklentisinden destek buldu.

Altın fiyatları, Fed fonları vadelilerinin negatif faiz olasılığını fiyatlaması ve yatırımcıların koronavirüs pandemisinin istihdamı vurduğunu teyit edecek yıkıcı ABD aylık tarım dışı istihdam verisini beklemeleri ile birlikte ons başına 1,700 dolar üzerinde kalarak haftalık kazanca yöneldi.

1700 dolar altında işlem gören altın fiyatları, dün ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin ile ticaret anlaşması iptal edebileceğini açıklamasının ardından yükseldi. Bugün resmi bir telefon görüşmesi gerçekleştiren Robert Lighthizer ve Liu He ticaret anlaşmasının yürütülmesi için uygun koşulların oluşturulması husunda mutabık kalsalar da traderların ABD merkez bankası Fed’in politika faizini sıfır seviyesinin altına düşürme olasılığını fiyatlamaya başlamasının ardından kazançlarını korudu. Gösterge faizi sıfır seviyesi yakınına düşüren Fed yetkilileri, şimdiye dek yaptıkları değerlendirmelerde negatif faiz seçeneğine hep soğuk bakmışlardı.

Altın 2020 yılında, yatırımcıların koronavirüs dolayısıyla ortaya çıkan kriz nedeniyle güvenli liman aramalarının etkisiyle güçlü yükseldi ve 1747 dolar ile yedi yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesini gördü. Sene başında 1554 dolar seviyesinden başlangıç yapan sarı metal, tüm dünyada hükümetlerin virüsün yayılmasını önlemek için aldıkları kısıtlayıcı tedbirleri gevşetmeye başlamalarına karşın, merkez bankalarının teşviklere devam edeceği beklentisi, hükümetlerin yükümlülüklerini artırmaları ve zayıf para birimlerinden destek bulmaya devam ediyor.

Gün içi en düşük 1710′ gerileyen Ons altın fiyatları bir önceki günün kapanışına göre yüzde 0.32 artışla 1720 dolar seviyesinde işlem görüyor.

 

Çeyrek Altın Fiyatı Bugün Ne Kadar? Anlık Altın Fiyatları İçin Tıklayın

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir