HABERLER

Altın Fiyatları Teşvik Paketi ile Yükseldi

Altın fiyatlarında günlük yükseliş yüzde 2’yi aştı. ABD Merkez Bankası(FED), ABD ekonomisini desteklemek borçlanma maliyetlerini düşük tutmak için sınırsız tahvil alımı ve özel sektöre ve yerel yönetimlere kredi akışını sağlamak için tedbir paketi açıkladı.

Ekonomistler, Fed’in açıkladığı bu paketin 2008 küresel krizinde kullandığı yöntemlere ek yeni düzenlemeler de içerdiğini ve olumlu bir gelişme olduğunu belirtirken, önümüzdeki çeyreklerde yaşanacak daralmadan önce ortamı hazırlamak için yapılan tedbirlerden olduğunu söylediler.

Küresel piyasalardaki koronavirüs etkisini azaltmak ve ABD ekonomisindeki bozulmalar ile karşı karşıya kalmamak için alınan teşvik paketi sonrası yükselişini hızlandıran altın fiyatları 1.538 dolara yükseldi.

Karar öncesi 1492 dolar seviyesinde işlem gören ons altın fiyatları karar sonrası 1522 seviyesine yükseldi. Değer kazanımlarını attıran spot altın fiyatları anlık yüzde 2.80 artışla 1.540 seviyesinde fiyatlanıyor. Altın fiyatları 1.499 dolar seviyesinden haftalık kapanış gerçekleştirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir