HABERLER

Altın Fiyatları Trump Sonrası Sert Düştü

Altın fiyatları son 7 yılın zirvesinden geriledi. Uluslararası piyasalarda hisse senetleri ABD’nin ekonomiyi yeniden açma adımları ve koronavirüsle mücadelede ilerleme işaretleriyle yükselirken, altın fiyatları sert düştü.

Koronavirüs pandemisinin küresel ekonomi üzerinde yıkıcı etkilerinin olacağına ve buna bağlı olarak şirket karlarının olumsuz etkileneceğine ilişkin endişeler sonucu güvenli liman niteliğindeki varlıklara talebin artması sonucu altın fiyatları rallisini sürdürmüştü.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD ekonomisinin açılacağını duyurmasının  ardından Asya hisse senetleri yükselişe geçti. ABD ekonomisini yeniden açmaya yönelik belirsiz adımlar ve koronavirüsle mücadelede ilerleme kaydedilmesinin etkisiyle altın fiyatları 1717 dolardan sert düşüş kaydederek 1686 dolar seviyesine kadar geriledi. Altın fiyatları anlık yüzde 1.34 düşüşle 1690 seviyesinde fiyatlanıyor.

Ons Altın Teknik Analiz

Koronavirüsün ekonomiye etkisinin ağırlaşması, risk iştahı temkinli konuma doğru dönüyor olmasından dolayı yoğun para basma faaliyetinin etkisi ile yatırımcılar güvenli liman olarak algılanan altına gidiyor. Haftaya 1684 dolar seviyesinden başlayan ve 1747 seviyesine yükselen spot altın fiyatları, bugünkü düşüş ile beraber haftalık tüm kazançlarını geri verdi.

Daha önce görülmemiş büyüklükteki mali teşvikler ve uzun bir süre düşük kalacak faizler, güvenliğe ve kaliteye kaçışı cazip kılmaya devam edecek gözüküyor. Ancak ABD’nin ekonomiyi açma adımından sonra diğer ülkelerinde bu duruma katılması durumunda küresel piyasalarda risk iştahında artış yaşanabilir. Bu sonucunda da altın fiyatlarında satışlar sürebilir.

Ons altın fiyatlarına teknik olarak bakıldığında geri çekilmelerin devam etmesi durumunda kısa vadede ilk referans noktamız 1710, bu destek seviyesinin altında altında günlük kapanışlar gerçekleşmesi durumunda satış baskısı 1686 ve 1671 desteğine doğru derinleşebilir. Ancak alımlarının devam etmesi ile 1708 seviyesinin yeniden üzerine çıkılması durumunda ise ilk önce 1723  direncine doğru yükselişler görülebilir.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir