HABERLER

Altın Fiyatlarına Donald Trump Etkisi

ABD Başkanı Donald Trump, Twitter yoluyla yaptığı açıklamada İran’ı tehdit etmesinin ardından spot altın fiyatları ve petrol fiyatları yükselişe geçti.

Altın fiyatları yükselişini ons başına 1,700 doların üzerinde kalarak ikinci güne taşıdı. Yatırımcılar jeopolitik risklerin yanı sıra dikkatlerini  politika yapıcıların virüsten hasar gören ekonomilerine destek olmak için bir dizi teşvik uygulamalarına daha gidebileceklerine ilişkin beklentilere çevirmesi ve altın destekli Borsa fonlarına (ETF) bu hafta risk varlıklarındaki yükselişe karşın girişlerin sürmesi sonucu gerçekleşti.

ABD Başkanı Donald Trump, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “ABD donanmasına, denizde bizim gemilerimizi taciz etmeleri halinde herhangi bir İran gambotu ya da gambotlarını imha etmesi ve vurması talimatı verdim.” ifadesini kullandı.

Açıklama öncesi 1680 dolar seviyesinde işlem gören altın fiyatları, Başkan Trump’ın İran’ı tehdit etmesi ile yükselişe geçerek 1720 dolar seviyesine çıktı. Aynı şekilde varil başına 16 dolar seviyesi üzerinde işlem gören petrol fiyatları açıklama ile birlikte yükselişlerini hızlandırarak varil başına 22 dolar seviyesine kadar çıktı.

Türkiye piyasaların kapalı olduğu işlem gününde Ons altın fiyatları anlık yüzde 0.56 yükselişle 1725 dolar seviyesinde işlem görüyor.

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir