HABERLER

Altın fiyatlarında yükseliş sürecek mi? Gram Altın Fiyatları Ne Olur?

Yatırımcısına en çok kazandıran gram altın fiyatlarında yükseliş sürüyor. Altının gram fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 389 lirayı görmesinin ardından 386 liradan alıcı buluyor. Rekor seviyelere ulaşan gram altın fiyatlarında yükseliş sürecek mi? Küresel piyasalarda oluşan iyimserlik ile gerileyen ons altın fiyatları sonrası gram altın fiyatları ne olur?  İşte detaylar.

Altın vadeli kontratları, yatırımcıların dikkatlerini koronavirüs salgınının ekonomik etkilerine ve buna bağlı olarak ilave teşvik paketi beklentilerine artması ile birlikte ons başına 1,747 doların üzerine çıkarak 2012’den beri en yüksek seviyesine tırmanmıştı. Geçen hafta yatay bir seyir izleyen ve Cuma günü kapanışını 1725 seviyesinden yapan Ons altın fiyatları bugün güne satıcılı başlayarak yüzde 0.60 düşüşle 1719 dolardan işlem görüyor.

Küresel ekonomik faaliyetleri yavaşlatan koronavirüs salgınının etkisinin son günlerde azalma göstermesiyle Avrupa ve ABD’de kısıtlı olarak faaliyetlere yeniden başlamayı planlıyor. Vaka sayılarındaki azalmanın verdiği iyimserlik endekslere olumlu yansımasının ardından riskli varlıklarda alım iştahı arttı ve güvenli limanlarda çıkışlar görüldü.  Risk varlıklarında salgının hızını kaybediyor olabileceğine ilişkin işaretlerden dolayı altın fiyatları kazancını koruyamayarak düşüşe geçti.

Nisan ayında 1,580 dolardan yükselişe geçen fiyat 14 Nisan’da 1,747$ seviyesine çıktı. Bu tarih sonrası dar bantta işlem gören fiyatlar şimdilik 1,700$ tabanını koruyor. Ancak fiyatlarda yükselişe neden olan koronavirüs ve buna bağlı merkez bankası, hükümetlerin teşvikleri, göstergelerdeki düşüş- etkisinin azalma göstermesi durumunda geri çekilmeler devam edebilir. Teknik olarak satış dalgası baskısının yeniden ortaya çıkması ile birlikte ons altında 1712-1694 yakın destek seviyeleri olurken, olası yukarı yönlü hareketlerinde 1722 seviyesi önemli bir direnç noktası bu seviyenin geçilmesi durumunda 1737 seviyesi takip edilecek.

Bu haftanın önemli gündem maddeleri arasında Fed ve ECB toplantıları ile büyüme verileri altın fiyatlarını etkileyecek gelişmeler olarak öne çıkıyor. Fed’in faiz değişikliğine gitmesi beklenmiyor, ancak hem küresel hem de ABD ekonomisine dair güvercin açıklamalar altının gücünü korumasına olanak sağlayabilir.

Gram Altın Teknik Analiz Nisan 2020

Hem dolar kurundaki düşüş hem de altının ons fiyatındaki aşağı yönlü hareketin etkisiyle gün içi en düşük  383 lira seviyesine inen gram altın,  anlık bir önceki kapanışa göre yüzde 0.18 düşüşle 386 liradan işlem görüyor.

Gram altına analizine teknik olarak bakıldığında, Ons altın bazlı fiyatlamalar aşağı yönlü eğilimi devam eder ve TL’de dolara karşı değer kazanımı sürdürürse gram altın fiyatlarında geri çekilmelerin devam edeceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Kısa vadede gram altın fiyatlarında 383 lira önemli bir destek konumunda bulunurken, bu seviye altında 377-370 lira seviyesine gerileme yaşanabilir. Destek altında fiyatlamalar yapamaması durumundaki senaryoda en son zirve olan 389’un üzerine çıkması gram altını yeni rekorlara taşıyacağı gibi bu durumunda 394 lira direncine yönelik atakları tetikleyebilir. Gram altın fiyatlarının sert yükseliş sonrası dinlenmesi için 370 TL altında günlük kapanışlara ihtiyaç var. Aksi durumda ana trend yönünde yükselişlerine devam edebilir.

Gram Altın Analizi Youtube

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir