HABERLER

Altın miktarı nisanda rekor kırdı

Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs sebebiyle güvenli liman varlıklardan altına talep devam ederken, nisanda altın bazlı fonlara 9,3 milyar dolarlık fon girişi yaşandı ve rekor seviye olan 3 bin 355 tona yükseldi.

Dünya Altın Konseyi (WGC) altınla ilgili gelişmeleri değerlendirdiği nisan raporunu yayımladı. Buna göre, Kovid-19 salgını sebebiyle finansal piyasalarda yaşanan belirsizliklerle birlikte küresel bazda merkez bankalarının genişlemeci para politikasını benimsemesi altın fiyatlarını yukarı yönlü destekledi.

Küresel piyasalarda Kovid-19 nedeniyle yaşanan çalkantılı dönem yatırımcıları güvenli liman olan altına yönlendirirken, altın bazlı yatırım fonları nisanda portföylerine 9,3 milyar dolar değerinde, 170 ton altın ekledi ve tuttukları altın miktarı rekor seviye olan 3 bin 355 tona ulaştı. Böylece, altın bazlı yatırım fonlarının yönetimi altında bulunan altın değeri tarihi yüksek seviye olan 184 milyar dolar oldu.

Merkez bankaları 2020’de de net altın alıcısı olacak

Küresel Finans Krizi’ndeki duruma paralel olarak, altın fiyatları salgın döneminde güçlenmeyi sürdürdü. ABD’nin yanı sıra küresel çapta parasal genişleme müdahaleleri bu iki dönemde de benzerlik gösterdi ve söz konusu gelişmeler altını Eylül 2011’deki zirvesinin yüzde 130 ilerisine taşıdı.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası da dahil olmak üzere merkez bankalarının çoğu, ekonomiyi desteklemek için yeni araçlar kullanmaya istekli olduklarını dile getiriyor.

Kovid-19 salgınında yeni vaka sayılarındaki azalış ve tedavi yöntemlerindeki gelişmeler “normalleşme” sürecini beraberinde getirirken, salgının ekonomiye ve toplumsal hayata uzun vadeli etkileri henüz tam olarak belirlenemedi.

ABD ve Avrupa’da açıklanan makroekonomik veriler salgının etkilerini yansıtmaya başlarken, merkez bankalarının piyasaları daha ne kadar destekleyebileceğinin bilinmemesi sebebiyle, altına yatırım talebinin artırması ve merkez bankalarının 2020’de de net altın alıcısı olmayı sürdürmesi bekleniyor.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

One thought on “Altın miktarı nisanda rekor kırdı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir