HABERLER

AMB 750 Milyar Euro Büyüklüğünde Varlık Alımı Başlatacak

En son gerçekleştirdiği para politikası toplantısında faiz kararı almayan Avrupa Merkez Bankası(AMB) Yönetim Konseyi gece telekonferans yolu ile gerçekleştirdiği acil toplantıda, koronavirüs salgınının yol açtığı ekonomik yavaşlama ile mücadele için 750 milyar euro tutarında varlık alım programı başlatma kararı aldı.

Frankfurt saati ile gece yarısına doğru tamamlanan toplantı sonunda yapılan açıklamada, koronavirüs salgınının ekonomik etkileri ile başa çıkmakta zorlanan Euro Bölgesi’nde borçlanma maliyetlerini aşağı getirecek adımlar atılmasının kararlaştırıldığı duyuruldu. ECB, kamu ve özel sektör menkul kıymetlerini kapsayan bu yeni geçici varlık alım programının para politikasının aktarım mekanizmalarına yönelik ciddi risklere karşı konulmasını hedeflediğini belirtti.

750 milyar euro tutarında acil tahvil alım programı başlatılması yönündeki karara ilişkin açıklamada, “Alımlar, 2020 yılı sonuna kadar gerçekleştirilecek ve mevcut varlık alım programı için uygun olan tüm varlık kategorileri bu 750 milyar euro büyüklüğündeki acil tahvil alım programına dahil olacak” denildi. Acil tahvil alım programı, Yunanistan tahvillerinin alımını da içerecek.

Açıklamada, acil tahvil alım programının virüs salgınının “kriz aşaması” sona erdiğinde biteceği belirtilirken, bunun her şartta 2020 yılı sonundan önce olmayacağı vurgulandı. Yönetim Konseyi’nin Euro Bölgesi vatandaşlarını bu olağanüstü zorlu zamanların üstesinden gelmelerinde destekleme rolünü oynamaya bağlı olduğu da ifade etti.

Euro Savunmak İçin Hazırız

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Banka’nın euroyu savunmak için tüm araçlarını kullanma niyetinde olduğunu belirterek,”ECB’nin ortak para birimine bağlılığının limitleri yok” açıklamasını yaptı.

ECB’nin koronavuirüs salgınının ekonomik etkileri ile başa çıkmak için 750 milyar euro büyüklükğünde acil varlık alım programı başlatma kararı alması sonrasında konuşan Lagarde, “Olağanüstü zamanlar, olağanüstü adımlar gerektirir. Euroya bağlılığımızın limitleri yok. Görevimiz, yetkimiz çerçevesinde araçlarımızın tam, bütün potansiyellerini kullanmaya hazırız” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir