HABERLER

AVM’ler Kapılarını Açmaya Hazırlanıyor

İsfanbul AVM Yönetim Direktörü Baştürk, AVM girişlerinde 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralı uygulayacaklarını ve 11 Mayıs Pazartesi günü ile beraber kapılarını açmaya hazırlandıklarını belirtti.

Dünyanın bir çok ülkesinde koronavirüs tedbirleri esnetilmeye başlanırken normalleşme sürecinin hem gündelik hem de profesyonel yaşam açısından farklılıklar getirmesiyle beraber bu süreçte AVM‘lerde oluşacak yeni standartlar herkes tarafından merak ediliyor.

Cumhurbaşkanlığı ve ilgili bakanlıklarca yapılan “normalleşme süreci” açıklamaları doğrultusunda, Kovid-19 tedbirleri nedeniyle kapılarını geçici olarak kapatmış olan AVM’ler faaliyetlerine devam etme kararı almıştı.

AVM’ler sosyal mesafe ve hijyen önlemleriyle açılışa hazır

AA muhabirine yaptığı değerlendirmede 11 Mayıs itibarıyla misafirlerini yeniden ağırlamaya başlayacaklarını belirten İsfanbul AVM Yönetim Direktörü Kemal Baştürk, yeni operasyonel süreçler hakkında bilgi verdi.

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen AVM’lerin ülke ekonomisinde taşıyıcı bir rol üstlendiğini ifade eden Baştürk, faaliyet sürecinin hem ekonomik akışı sağlayıcı hem de ileri hijyen tedbirlerini içererek toplum sağlığını tehdit etmeyecek bir uyumla yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Baştürk, İsfanbul AVM olarak yeni normalleşen süreç için hazırlıklarını eksiksiz olarak tamamladıklarını, 11 Mayıs itibariyle hafta içi 11.00-19.00 saatleri arasında hizmet vermek üzere kademeli olarak faaliyetlerine başlayacaklarını söyledi ve uygulanacak kararlar hakkında şu bilgileri verdi.

Baştürk, AVM’lerde uygulanacak kuralları şu şekilde aktardı:

“Yeni dönemle birlikte alışveriş merkezlerine gelen müşteriler için minimum temasla alışverişlerini tamamlaması, sosyal mesafelerin titizlikle uygulanması, temizlik, hijyen ve düzen gibi bir takım operasyonel süreçlerde değişiklikler kaçınılmaz olacak. AVM girişlerinde 1,5 metrelik sosyal mesafe kuralı uygulanacak.

Ateş ölçümleri personellerimizce temassız ateş ölçüm cihazları ile sağlanacak ve vücut ısısı 38 derece ve üzeri olanların ve maske kullanmayanların AVM’ye girişlerine izin verilmeyecek.

Sıkça yapılan anonslarla sosyal mesafeye dikkat edilmesi gerekliliğinin hatırlatılacağını, asansörlerin çalıştırılmayacağını, her noktaya yerleştirilen bilgilendirmelerle, hijyen ve önlem kurallarının okunacak.

Misafirlerimizin temas edecekleri yürüyen merdiven bantları gibi tüm yüzeyler arttırılmış sıklıkta dezenfekte edilecek. AVM içinde sadece Sağlık Bakanlığı’nın onayladığı anti-bakteriyel temizlik ve hijyen maddeleri kullanılacak. Lavabolarda bazı kısıtlamalar olacak. WC’lerin giriş kapılarında dezenfeksiyon ekiplerimiz bulunacak. Lavabolara maksimum 3 kişi girebilecek.

Caddelerimizde şu aşamada sadece yürüme yolları kullanılabilecek. İlk aşamada yeme içme ünitelerimiz de kapalı tutulacak. Ancak sadece al-götür hizmeti veren bazı restoranlar açılacak.

Sistem mağazalara göre değişkenlik gösterecek olsa da denenen ürünler için ayrı kabinlerin oluşturulması planlanıyor. Ürünlerin özel dezenfektanlarla temizlenmesi, 24 saat bekletilmesi ve yüksek ısıda ütülenmesi gibi işlemlerden sonra reyona çıkartılması söz konusu olacak.

Bir hekim ve AVM içerisinde bir karantina odasının olacak. Herhangi bir vaka ile karşılaşılması durumunda kişinin karantina odasına alınacağını ve ambulans gelene kadar özel odada hijyenik şartlarda bekletilecek.”

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir