HABERLER

Avrupa ‘normal hayata’ hazırlanıyor

Avrupa’da yaşamı durdurma noktasına getiren yeni tip koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında hayata geçirilen sert önlemler, birçok ülke tarafından gevşetilmeye başladı. Bir çok Avrupa ülkesi 4 Mayıs’ta normale dönmeye hazırlanıyor.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve bütün dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19), 3 milyondan fazla kişiye bulaşırken, 215 bine yakın can kaybına yol açtı.

Avrupa’da salgın hastalığın yayılmasını önlemek için ülkelerde olağanüstü hal ilanından sokağa çıkmaya yasağına kadar birçok tedbir hayata geçirilmesine rağmen virüs eski kıtada 136 bine yakın kişinin hayatına mal oldu.

Günlük ölüm artış hızı ve vaka sayılarındaki düşüş, iyileşen sayısındaki yükseliş başta Avusturya olmak üzere, çok sayıda ülkeyi normalleşme yolunda adım atmaya yöneltti.

Avusturya’da 15 Mayıs’ta ibadethaneler açılıyor

Sokağa çıkma kısıtlamasının 30 Nisan’da sona ereceği ülkede, 15 Mayıs’ta restoran ve kafeteryaların yanı sıra ibadethanelerin de belirli önlemlere uymak koşuluyla yeniden açılacak olması, buruk bir ramazan geçiren Müslümanlar için sevindirici bir gelişme olarak görüldü.

Eğitimde de kademeli olarak normalleşmeye giden Avusturya’da, 4 Nisan’da kreşler, 15 Nisan’da ise ilk ve orta dereceli okullar açılacak.

Avusturya’da otel, havuz ve hayvanat bahçelerinin 29 Mayıs’ta hizmete gireceğini duyuran yetkililer, dış mekan sporlarına yine 2 Mayıs’tan itibaren izin verecek.

Almanya’da 4 Mayıs’ta normalleşme adımı

Toplu taşıma ve iş yerlerinde maske kullanımının zorunlu olduğu Almanya’da, tedbirlerin esnetilmesi kapsamında 4 Mayıs’ta okullar, kuaförler ve ibadethabeneler kademeli olarak açılacak.

Okullarda normalleşme sürecine nasıl dönüleceğinin henüz belli olmadığı ülkede, özellikle eğitim alanında merkezi otoriteden ziyade eyalet yöneticilerinin alacağı ortak karar bekleniyor.

Belçika tecritten üç aşamada çıkmayı planlıyor

Ülkede ilk aşamada 4 Mayıs’tan itibaren sosyal mesafe kurallarına uyulması kaydıyla bazı mağazaların açılmasına izin verilirken, bisiklete binmek ya da en çok üç kişiye kadar grup halinde yürüyüş serbest olacak. Toplu taşımada maske kullanımının zorunlu olduğu Belçika’da, 11 Mayıs sonrasında bazı dükkanların açılmasına izin verilecek.

İtalya virüsle birlikte yaşayacağı ikinci aşamaya geçti

Başbakan Giuseppe Conte, “Virüsle birlikte yaşayacağımız dönem” dediği kademeli açılışı öngören ikinci aşamanın 4 Mayıs’tan itibaren bazı sektörlerde başlayacağını duyurdu.

18 Mayıs’ta mağazalar, spor antremanları, müzeler, kütüphaneler ve sergiler açılacak. Restoran, kafe ve kuaförler 1 Haziran’da hizmete girecek.

İspanya’da 4 Mayıs’ta restoran ve küçük işletmeler açılıyor

İspanya’da ilk aşama olarak “0 seviyesine” 4 Mayıs’ta geçileceği, gelecek pazartesiden itibaren restoran ve küçük işletmelerin yarı kapasiteyle hizmet vereceğini, profesyonel spor alanında bireysel antrenmanların başlayacağı duyuruldu.

İspanya’daki Kanarya ve Balear adalarının 4 Mayıs’ta, ülkenin İberya yarımadasında kalan bölgelerinin ise 11 Mayıs’ta 1. seviyeye geçmesi planlanıyor.

Bu kapsamda “şehir içi ulaşım serbestliği, güvenlik önlemleri altında küçük işletmelerin, alışveriş merkezlerinin, otellerin ve turistik yerlerin açılacağı, La Liga gibi profesyonel liglerde toplu antrenmanların başlamasına izin verileceği” duyuruldu.

Fransa’da serbest dolaşımın sınırlandırılması 11 Mayıs’ta kalkıyor

Serbest dolaşımın sınırlandırılmasının 11 Mayıs’ta kaldırılması kararlaştırılan Fransa’da aynı tarihte kreş, ilk ve ortaokullar kademeli ve isteğe bağlı olarak açılacak. Bir sınıfta en fazla 15 öğrenciye izin verilirken, hijyen kurallarının yanı sıra ortaokulda maske kullanımı zorunlu olacak.

Ülkede 11 Mayıs’ta kafe ve restoranların dışında iş yerleri ve mağazalar açılacak. 2 Haziran’a kadar toplu ibadetlerin yapılmasına izin verilmeyecek.

İsviçre’de okullar ve semt pazarları açılacak

İsviçre Federal Hükümet, ülkede 1269 kişinin ölümüne yol açan yeni tip koronavirüs salgınıyla mücadelede alınan sert önlemlerin 3 aşamada gevşetilmesine karar verdi.

Hükümetin aldığı karar doğrultusunda, ülkede 27 Nisan’da kuaför, güzellik ve kozmetik salonlarının yanı sıra hırdavat dükkanları, çiçekçiler, bahçe ve hobi malzemesi satan mağazalar ile fizik tedavi merkezlerinin yeniden açılmasına izin verildi.

Ülkede, Kovid-19 vakalarının düşmeye devam etmesi durumunda, 11 Mayıs’ta yürürlüğe girecek ikinci aşamada da zorunlu okullar, perakende satış mağazaları ve semt pazarlarının açılmasına izin verilecek.

8 Haziran’da devreye sokulacak üçüncü ve son aşamada orta dereceli okullar, meslek okulları ve üniversitelerin tekrar açılması öngörülüyor.

Hollanda’da 11 Mayıs Okullar Açılacak

Hollanda’da ise 11 Mayıs’tan itibaren kreş ve ilkokullar açılırken, orta eğitim kurumları 1 Haziran’da eğitime başlayacak.

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir