HABERLER

Bakan Albayrak: 200 milyar TL destek sağlandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak destek tutarını açıkladı. Albayrak, 200 milyar TL’lik destekte bulunulduğunu belirtti. Bakan Albayrak 4.4 milyon aileye de 1000 TL tutarında nakdi destek sağlandığını duyurdu.

Bakan Albayrak, Twitter hesabından gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede, Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında devreye alınan adımların geldiği noktaya ilişkin bilgi verdi.

Bu kapsamda bugüne kadar attığımız adımların toplam tutarı 200 milyar liraya ulaştı. Şu ana kadar yaklaşık 4,4 milyon ailemize 1000 liralık nakdi destek yardımında bulunduklarını belirten Albayrak, şöyle devam etti:

“Ayrıca destek kapsamına girmeyen ancak bu dönemde gelirini, işini kaybeden vatandaşlarımıza da 1000 lira nakdi yardım yapacağız. Bu kapsamda e-Devlet üzerinden başvuruları başlattık. Vatandaşlarımızın bireysel ihtiyaçları için devreye aldığımız ‘Temel İhtiyaç Desteği’ kapsamında şu ana kadar 3 milyon 977 bin vatandaşımıza 22 milyar 295 milyon lira kaynak sunuldu.”

Albayrak, esnafa yönelik destek paketine de değinerek, “Esnaf Destek Paketi için 582 bin esnafımız başvuruda bulundu. Tam 448 bin 148 esnafımıza 8 milyar 390 milyon lira finansman tahsisi yapıldı. Paraf Ticari kart için de esnafımızdan 324 bin 814 başvuru geldi, 303 bin 565 esnafımıza kartları tahsis edildi. Paraf kart ile beraber, esnafımıza sunduğumuz finansman desteği toplam 16 milyar 861 milyon liraya ulaştı.” ifadelerini kullandı.

“119 Bin Firmaya Destek Sağlandı”

“İşletmelerimize sunduğumuz KGF kefaletli İş’e devam Desteği kapsamında da başvurular 143 bin 769’a ulaştı.” diyen Albayrak, “Bu kapsamda 119 bin 804 firmamıza, 107 milyar 412 milyon lira finansman tahsis edildi. Finansman tahsis edilen firmalarımızın yüzde 96’sını KOBİ’lerimiz oluşturdu.” değerlendirmesinde bulundu.

Albayrak, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) etkisini ve yayılma hızını kırdıklarını belirterek, tüm sağlık çalışanları ve Sağlık Bakanlığının eşsiz gayretleri sayesinde en kısa zamanda bu virüsten kurtulan ülkeler arasına Türkiye’nin de gireceğini ifade etti.

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir