HABERLER

Banka kartı ve kredi kartından 15,2 milyar TL harcama yapıldı

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı(TEPAV), 17 Nisan haftasında banka kartı ve kredi kartı ile 90 milyon işlem yapılırken 15.2 milyar TL harcama yapıldı; harcamalar 10 mart haftasına kıyasla yüzde 13 arttığını açıkladı.

TEPAV, Covid-19 ‘Tüketici Harcamaları Etkisi’ raporunu yayımladı.

Buna göre; Tüketim eğilimlerini arz ve talep ekseninde çeşitli veriler üzerinden takip etmek mümkün ancak içerisinde bulunduğumuz süreçte, verileri mümkün oldukça anlık takip edebilmek önem arz ediyor. Bu kapsamda TCMB Banka Kartı ve Kredi Kartı Harcama Tutarları haftalık verisi tüketici harcamalarının takibine olanak sağlıyor.

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Kart Monitör araştırması 2017 verilerine göre 10 kişiden 7’si ödemelerinde kredi kartını tercih ediyor ve COVID-19 nedeniyle birçok kişinin ödemelerinde özellikle kredi kartını tercih ettiği biliniyor.

Bu bülten kapsamında, COVID-19’un tüketici harcamaları açısından yarattığı etkiyi takip edebilmek amacıyla, TCMB Banka Kartı ve Kredi Kartı Harcama Tutarları verisi incelenmektedir. “COVID-19’un Tüketici Harcamalarına Etkisi Bülteninde”, harcama kalemlerine göre tüketicilerin haftalık ve aylık banka kartı/kredi kartı harcaması ve haftalık/yıllık değişimleri ele alınmaktadır.

17 Nisan haftasında harcamalar, 10 Mart haftasına kıyasla 1,7 milyar TL arttı

17 Nisan haftasında banka kartı ve kredi kartı kullanılarak 15,2 milyar TL tutarında harcama yapıldı. Bir önceki haftaya kıyasla harcama tutarı 1,7 milyar TL (yüzde 13) arttı. İşlem adedi ise yüzde 8 artarak 90 milyon oldu. Bir önceki yılın aynı dönemine (15 Mart – 19 Nisan 2019) göre kıyaslandığında 13 Mart – 17 Nisan 2020’de yapılan harcamaların tutarı yüzde 6, işlem adedi ise yüzde 13 azaldı.

Melike

Lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir