HABERLER

Borsada son 15 ayın en iyi performansı

Çin’de başlayan salgın sonrası şubat ve mart ayında sert düşen BIST 100 endeksi, nisanda küresel ve yerel bazda alınan önlemlerin etkisiyle yüzde 12,79 yükselerek aylık bazda son 15 ayın en iyi performansını sergiledi.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid-19’un etkisiyle şubat ve martta küresel pay piyasalarında yüzde 30-40’a varan değer kayıpları görülmüştü. Küresel piyasalara paralel sert düşüş kaydeden BIST 100 endeksi, nisanda kayıplarını kısmen telafi etti. Analistler, mayıs ayı için ise tedbirli olunması gerektiğine işaret ediyor.

Nisan ayına 88.285,83 seviyesinden başlayan endeks, en düşük 87.888,61 puana kadar gerilemesinin ardından küresel risk iştahındaki artışa paralel yüzde 12,79 değer kazancıyla 101.110,10 seviyesine yükseldi. Endeks, aylık bazda son 15 ayın en iyi performansını sergiledi.

Nisanda bankacılık endeksi yüzde 4,99 ve holding endeksi yüzde 15,46 değer kazandı. Tüm sektör endeksleri nisanda yükselirken, en fazla kazandıran yüzde 48,85 ile turizm oldu.

Kovid-19 nedeniyle yaşanan daralma ve depresyon döneminde ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi büyük merkez bankalarının, sınırsız parasal genişleme ve agresif sayılacak faiz indirimleri ile devreye girmesi ile koronavirüs etkisi kısa vadede savuşturmaya yetmese de borsaların dipten dönüşünde büyük rol oynadı.

“Yükselişlerin devamı için yeni hikayelere ihtiyaç var”

Gedik Yatırım Menkul Değerler Yatırım Danışmanlığı Müdürü Üzeyir Doğan, BIST 100 endeksinin, mart ortalarında 82.000 seviyelerine gerilediğini ancak küresel görünümle uyumlu bir şekilde nisanda toparlandığını ve yeniden 100 bin seviyesinin üzerine çıktığını anımsattı.

İkinci çeyrekte ekonomilerde görülecek sert daralmayı ortaya koyacak verilerin önemine işaret eden Doğan, “Şirketlerin finansallarındaki bozulma beklentileri gelecek birkaç ay hisse senetleri üzerinde baskı oluşturabilir. Bu riski göz önünde bulundurmak gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle yükselişlerin devamı için bunlar dışında yeni hikayelere ihtiyaç duyulabilir. Bununla birlikte son günlerde zaman zaman dile gelen virüse karşı aşı ya da ilaç geliştirilmesi yönündeki haberler tüm dengeleri değiştirebilecek bir konu olarak beklemede duruyor.” şeklinde konuştu.

Türkiye özelinde ise son haftalarda gündemde olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) diğer merkez bankaları ile yeni swap hatları inşa etmesi yönündeki çalışmaların TL varlıklar için önemli olacağını vurgulayan Doğan, “Olası bir anlaşmanın teknik düzenlemeler gerçekleştirildikten sonra özellikle Fed ile gerçekleştirilmesi uluslararası siyaset açısından da Türkiye’nin risk primini düşürücü bir etki yapabilir.” dedi.

AA

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir