HABERLER

Bullard: ABD Ekonomisinde Derin Hasar Ortaya Çıkabilir

Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan ve St. Louis Fed Başkanı James Bullard, Kovid-19 salgınının ABD ekonomisine etkisini değerlendirdi.

Kaplan, katıldığı bir televizyon programında, Kovid-19 salgınının Amerikan ekonomisinde bu yılın ikinci çeyreğinde ciddi bir daralmaya neden olacağını aktardı.

Dallah Fed Başkanı Robert Kaplan, ABD’de işsizlik oranının yüzde 20 seviyesine kadar yükselmesini ve yıl sonunda %8-10 seviyesinde olmasını bekliyorum. Fed’in ABD ekonomisinin koronavirüs salgınının üstesinden gelmesine yardım için hala yapması gereken işler olduğunu söyledi.

Kaplan, “Bu yıl muhtemelen yüzde 4,5 ila yüzde 5 arasında bir küçülme yaşayacağız. Bu tarihi bir daralma.” değerlendirmesinde bulundu.

“Kalıcı ve Derin Hasar Ortaya Çıkabilir”

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD ekonomisinin koronavirüs  nedeniyle uzun süre kapalı kalması halinde kalıcı ve derin hasarın ortaya  çıkabileceği uyarısında bulundu.

Bullard, “ABD ekonomisinde durdurma düğmesine basabilirsiniz ancak bunu çok uzun süre devam ettirmeye çalışırsanız çok fazla sorun birikmeye başlar, iflaslar ve iş kayıpları olur.” değerlendirmesinde bulundu. Ülke ekonomisinin risk altında olduğunu vurgulayan Bullard, üretime tekrar başlanması gerektiğini anlattı.

 

Melike

Lise eğitimini Kadıköy Anadolu Lisesi'nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Mühendislik mezunu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir