HABERLER

Bullard: Şoktan sonra ekonomi yeniden toparlanacak

Ülke’nin koronavirüs salgını ile mücadelede çaba göstermesi, cesaretinin kırılmaması gerektiğini belirten St. Louis Merkez Bankası Bankası Başkanı James Bullard, Senatodan geçen 2 trilyon dolarlık paket, salgına karşı doğru büyüklükte bir yanıt olduğunu ve ABD ekonomisinin yakın vadede sistemde büyük bir şokla karşı karşıya kalmasının ardından güçlü bir şekilde geri toparlanacağını söyledi.

Küresel piyasalar etkisi altına alan koronavirüs salgınına karşı ABD Merkez Bankası’nın attığını adımları desteklediğini belirten Fed Başkanı Bullard, CNBC’ye verdiği mülakatta,  “Eğer ABD üçüncü çeyrekte kartlarını doğru oynar ise bir dönüşüm olur. Şimdi ekonomik verilere değil, Senato ile Beyaz Saray’ın müzakere ettikleri planın uygulanmasına odaklanılmalı” dedi.

Bullard yaptığı açıklamada, “Reel ekonomiye kredi temin etmenin en basit yolu bankalar ve bunların Fed’in iskonto penceresini kullanmaları gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Wall Street, cari krizin geçici olduğunu bilerek şirketleri değerlemeli.” diyen Bullarda, “Eğer gerekirse Fed daha fazlasını yapabilir, bir sonraki adımın ne olacağı belli değil.” şeklinde konuştu.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir