HABERLER

Çin’de Otomobil Satışları Şubat Ayında %80 Azaldı

Çin Binek Otomobil Üreticileri Birliği (CPCA) tarafından bugün yapılan açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle Şubat ayında binek otomobil satışlarının %80 oranında azaldığı bildirildi.

Toplam satış rakamlarının açıklanmadığı duyuruda, otomobil bayilerinin Şubat ayının ilk üç haftası boyunca kademeli olarak işyerlerini tekrar açmaya başladıkları, ancak müşteri yoğunluğunun son derece az olduğu belirtildi.

Üretici firmalardan Şubat ayı satış rakamını ilk açıklayan Toyota firmasından yapılan açıklamada, 23,800 adet otomobil sattıklarını, geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında satışlarında %70’lik bir azalma gerçekleştiğini belirttiler.

Şu ana kadar 2,900’den fazla kişinin hayatına mal olan salgın, sadece üretimdeki tedarik zincirlerini bozmakla kalmayarak, tüketicilerin de moral seviyelerini ve seyahat kabiliyetlerini en alt seviyeye indirmiş bulunuyor.

Öte yandan Çin’de binek otomobil pazarının ikinci büyük yabancı oyuncusu konumunda olan General Motors firmasının bölge başkanı Matt Tsien de yaptığı bir açıklamada, yılın ilk çeyreğinin sektör açısından çok zor geçmekte olduğunu, ancak ikinci çeyrekten itibaren yavaş yavaş düzelmeye başlamasını beklediklerini ifade etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir