HABERLER

Dışında Yeme-İçmeye 110 Milyar TL Harcandı

Dışarda yemek yeme oranı 2019 yılında arttı. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi desteğiyle düzenlediği “Turizm Yatırımcıları Forumu (TIF 2020)” kapsamında “Gastronomi Turizminin Yeni Yaratıcı Ekonomisi ve Yatırım Fırsatları” başlıklı bir panel düzenlendi.

Panelde konuşan Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı KayaDemirer, Türkiye’de ev dışında yeme-içme sektörünün büyüklüğünün 2019’da 110 milyar lira civarında olduğunu kaydederek, yılı 19 milyar doların hemen altında bir büyüklükle kapattıklarını söyledi.

Türkiye’nin dışarıda yemek yeme oranı %66, kişi başı ortalama harcama ise 30 TL olarak gerçekleşti.

Ev dışındaki yeme-içme sektörünün ABD’de 900 milyar dolar, İngiltere’de 120 milyar dolar, İtalya’da yaklaşık 100 milyar dolar, İspanya’da 53 milyar dolarlık büyüklüğe sahip olduğunu dile getiren Demirer, işletme ve istihdama bakıldığında Türkiye’nin yoğun bir sektöre sahip olduğunun görüldüğünü anlattı.

Demirer, “Türkiye’nin bu sektörde alacağı çok yol var. Bir taraftan da bardağa dolu bakmak istiyoruz. Biz bunun altını çizerek söylüyoruz; Türkiye’nin istihdam sorununun çözümü turizmin içindeki yeme-içme sektörüdür. Üstelik bu sektörde genç nüfus istihdam ediliyor. Bunu iyi yakalamak lazım.” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir