HABERLER

Dolar 2018 kur krizi sonrası en yüksek seviyesini gördü

Dolar bugün neden yükseldi? 2018’de yaşanan kur krizi sonrası 7.23 ile tüm zamanların rekorunu kıran Dolar/TL, tatil dolayısıyla işlem hacminin oldukça düştüğü bir ortamda, diğer gelişen ülke paralarında görülen satışlarla birlikte 7.04 seviyesinin üzerine çıktı.

Önceki gün kapanışını 6.98 seviyesinden gerçekleştiren ve gün içi en düşük 6.97 seviyesini gören Dolar/TL paritesi 7.0410 seviyesine çıkarak 2018 Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek rakama ulaştı. Küresel ekonominin koronavirüs salgınından hasar görmesi ve şirket kârlarının düşmesi, risk iştahını düşürerek risk varlıklarından çıkışı getirirken, güvenli liman niteliğindeki doların yükselmesine neden oldu. USD/TRY kuru anlık yüzde 0.40 artışla 7.01 seviyesi üzerinde fiyatlanıyor.

Dolar bu alımlarla birlikte önemli para birimlerinin yanında gelişen paralar karşısında da yükseldi. Dolara karşı yüzde 1.56 düşüş ile Güney Afrika Randı gelişen ülke para birimleri arasında en çok değer kaybeden para birimi oldu. Meksika Pesosu yüzde 1.18 düşüşle ikinci,  Türk Lirası yüzde 0.80’e yakın değer kaybıyla üçüncü sırada yer aldı.

Dolarda Yükseliş Sürecek Mi? Dolar Ne Olur?

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir