HABERLER

Dolar 6.50’i Aştı! Dolar Yükseliş Sürecek Mi?

Dolar/TL’de yükseliş sürüyor. Dün günü 6.48 seviyesinden kapatan dolar bu sabah 6.50 sınırını aştı. Dolar kuru ne olur?

Dün 6.42 – 6.48 bandında dalgalanan dolar yükselişini yeni günde de sürdürüyor. Bu gece en düşük 6.4679’u gören kur sabah erken saatlerde kritik 6.50 seviyesinin üzerine çıktı. Euro 7.08’den 7.10’a yükselirken sepet kur 6.79’da seyrediyor.

Resesyon endişeleri küresel piyasalarda sert satışlara neden oluyor. Koronavirüs kaynaklı gelişmeler küresel piyasaların yanı sıra Türk varlıkları üzerinde etkili oluyor. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın önceki günkü ‘erken faiz indirim’ kararı sonrası da kur yükselmiş ve 6.50 sınırına dayanmıştı.

Dolar TL Ne Olur? Dolar/TL Teknik Analiz

Para politika yapıcıları tarafından yapılan faiz indirimlerine ve açıklanan paketlere rağmen küresel piyasalarda satışlar sürüyor. Dün Avrupa ve ABD borsaları sert düşüşlerle günü tamamladı. Bu sabah itibariyle Asya borsalarında da sert satışlar devam ediyor.  ABD Dolar Endeksinin 101,25 seviyesine çıkarak son 3 yılın zirvesine yükseliş kaydetmesi gelişmekte olan ülke kurlarını da değer kazanımı baskılıyor.

Dolar kurunda kısa vadede teknik olarak fiyatlara bakıldığında, Dolar/TL’de kısa vadede geri çekilmelerin devam etmesi için 6.4770 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Düşüş meydana gelirse paritedeki aşağı yönlü eğilim artarak 6.4420 seviyesine doğru devam edebilir. Türk Lirası’nda yeterli gerileme olmaması durumunda 6.5560 önemli bir direnç noktası, yaşanabilecek yükseliş hareketiyle bu eşiğin aşılması durumunda sonraki direnç seviyesi 6.6040 olacak.

Orta vadede TL’nin toparlanması için 6.40 seviyesinde altına kalması gerekmektedir. Ancak bu şekilde 6.30 seviyelerine doğru bir toparlanma görülebilir. Küresel tarafta olumlu gelişmeler olmaması durumunda dolar kurunun 6.50 üzerindeki fiyatlamalarda yükseliş ivmesini devam edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir