HABERLER

Dolar dünkü düşüş sonrası yükselişe geçti

Dolar/TL son işlem gününe yükselişle başladı. ABD ve AB borsalarının tatil nedeniyle kapalı olduğu günde işlem hacimlerin düşük kalması bekleniyor. Dolar kuru ne olur?

ABD ve AB tarafında yaşanan gelişmelerle makroekonomik verilerdeki olumsuz görünüme karşın pay piyasaları pozitif görünümünü koruyor. Koronavirüs kaynaklı sert satış baskılarının ardından ekonomiye yeni döviz girdisi yaratabileceği beklentisini artıran IMF açıklamasıyla 6.62’ye doğru geriledikten sonra bu sabah yeniden yükselişe geçerek 6.69 seviyesinin üzerine çıktı.

Dolar kurunda oluşan ilk düşüş tepkisinin ardından dün yeniden 6.65’in üzerini gördü. Dolar/TL bu hafta 6.7930’a kadar yükselerek kur krizinin de yaşandığı Ağustos 2018 seviyelerini test etmişti.

Dolar/TL önceki günün kapanışına göre anlık yüzde 0.15 artışla 6.6731, Euro/TL anlık yüzde 0.17 yükselişle 7.3011 seviyesinde fiyatlanıyor.

Yurt dışında ABD ve Avrupa borsaları bugün Paskalya tatili nedeniyle kapalı olacak. İçeride ise Türkiye Ocak ayı işsizlik rakamları takip edilecek.

Dolar/TL’de yükseliş sürecek mi?

Gelişmekte olan ülke para birimleri genel olarak dolar karşısında zayıf bir performans sergilerken, dünkü açıklamalar sonrası pozitif ayrışmanın etkilerini hisseden TL, dolar karşısında yüzde 2’nin üzerinde değer kazandı ve 6,62 seviyesine kadar çekildi. ABD Doları, önemli piyasa paraları karşısında haftalık kaybına hazırlanırken, ABD Dolar Endeksi yüzde 0.62 değer kaybıyla 99.20 seviyesinde fiyatlanıyor. Kısa vadeli teknik göstergelerde iyileşmenin başlaması ve Türk Lirası üzerindeki baskının hafiflemesi için kurun 6,61’in altına gerilemesi gerekmekte. Aksi bir senaryoda TL’nin destek bulması giderek daha fazla zorlaşabilir.. Kısa vadede 6.70 seviyesine aşılması ile 6.79 direnç, 6.61 seviyesinin kırılması ile de 6.55 destek seviyesi olarak izlenecek rakamlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir