HABERLER

Dolar güne düşüşle başladı, ABD ve ECB faiz kararı bekleniyor

Önemli bir verinin olmadığı haftanın ilk işlem gününde Dolar/TL, 6.95, Euro/TL 7.54 seviyesinden başladı. Küresel piyasalar, yeni haftada ABD ve Avrupa merkez bankalarının kararlarına odaklandı.

Cuma günü 6.9754’ten kapanan Dolar/TL bu sabah 6.95 civarında seyrediyor. Kur dün koronavirüs vakalarının azaldığına dair küresel piyasalardaki iyimserlikle 6.94’e kadar gerilese de geri şimdilik geri çekilmelerin sınırlı kaldığı görülüyor.

Dolar/TL paritesi anlık yüzde 0.35 düşüşle 6.95 seviyesinde fiyatlanırken, Euro/TL ise yüzde 0.10 gerilme 7.5410’dan işlem görüyor. Asya piyasaları koronavirüs vakalarının hafiflemesi ile pozitif başlangıç yapmasının ardından Bist 100 endeksinin de alıcılı bir seyir ile açılış yapması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 7 yıllık değişken faizli ve 5 aylık Hazie bonosu ihalesi düzenleyecek.

Haftanın en önemli iki gündem maddesi ABD Merkez Bankası(FED) ve Avrupa Merkez Bankası(ECB) toplantıları olacak. Merkez bankalarının, hükümetlerin destekleyici mali politikalarının etkisini görmek için bu hafta faizlerde değişikliğe gitmesi beklenmezken, ECB’nin de tahvil alım programını artırabileceği tahmin ediliyor.

Fed Faiz Kararını Çarşamba Günü Açıklayacak

Fed Salı ve Çarşamba günü, Ocak ayından beri planlanmış ilk para politikası toplantısını düzenleyecek. ve 29 Nisan Çarşamba saat TSİ 21.00’da faiz kararını açıklayacak.

Faizleri sıfıra çeken Fed yetkililerinden her hangi bir faiz indirimi beklenmiyor.

Ecb Toplantısı Perşembe Günü

Avrupa Merkez Bankası perşembe günü saat TSİ 14.45’de faiz kararını açıklayacak. Bankadan beklentiler faizlerin sabit kalması yönünde.

AB liderlerinin kıtanın pandemiden toparlanmasına destek olmak adına mali tedbirler üzerine anlaşamaması ile ECB’nin parasal genişleme programını yükseltmesi için baskı daha da artabilir. ECB Başkanı Christine Lagarde geçen hafta AB liderlerine yaptığı uyarıda, Euro bölge ekonomisinin bu yıl %15 oranında küçülebileceğini söylemişti

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir