HABERLER

Dolar haftaya düşüşle başladı (Güncel Dolar Analizi)

Geçen haftayı 6.24 seviyesinden kapatan dolar kuru, İdlib kaynaklı haber ve jeopolitik riskler ile 6.25’i test etmesinin ardından dolar yeni haftaya sınırlı düşüşle başladı. Dolarda son durum ne olur?

Geçen hafta boyunca İdlib merkezli jeopolitik riskler TL üzerinde baskı yapmaya devam ediyor. Cuma günü bölgede düzenlenen hava saldırısı sonucunda 33 askerin şehit olduğu haberiyle Eylül 2018’den beri en yüksek seviye olan 6.25’i gören dolar yeni haftaya sınırlı düşüşle başladı. Türk Lirası geçtiğimiz dolara karşı en fazla değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimi oldu.

Borsa İstanbul, Cuma günü yüzde 4.05 düşüşle kapatmasının ardından güne yüzde 2.25 artışla 108.379 seviyesinden haftaya başladı.

Küresel piyasalardaki koronavirüs endişeleri gelişmekte olan ülkelerin para birimleri üzerinde baskıya neden oluyorken, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Cuma günü yaptığı açıklamada, “Koronavirüs salgınının yarattığı riskler  ile karşı karşıya kalınması halinde ekonomiyi desteklemek için uygun  şekilde hareket edilecek” demecinden destek buldu.

Uzman Dolar Yorumu Mart 2020

Dolar kuru tahminl ve dolar analizini paylaşan Forextime analisti, “Kur tarafında şu anda 6.20 seviyesi üzerinde bir fiyatlamala görmekle beraber yukarı yönlü eğilimin artış göstermesi halinde 6.25 seviyeleri ilk etapda hedef haline gelebilir. Kur tarafında geri çekilmelerin oluşabilmesi için özellikle risk unsurlarında azalış görmemiz gerekecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kısa vadede teknik olarak fiyatlara bakıldığında, Dolar/TL’de geri çekilmelerin devam etmesi için 6.1980 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Düşüş meydana gelirse paritedeki aşağı yönlü eğilim artarak 6.1580 seviyesine doğru devam edebilir. Türk Lirası’nda yeterli gerileme olmaması durumunda 6.2560 önemli bir direnç noktası, yaşanabilecek yükseliş hareketiyle bu eşiğin aşılması durumunda sonraki direnç seviyesi 6.2950 olacak.

https://youtu.be/4I18v3nfsfo

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir