HABERLER

Dolar kuru tüm zamanların rekorunu kırdı

Dün güne 7.0750 seviyesinde başlayan Dolar/TL paritesi gün içi yüzde 2 değer kaybederek 7.2010 seviyesine yükseliş kaydetmişti. En son 2018’de 7,24 ile rekor kıran dolar kuru bugün itibarıyla tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı.

Yukarı yönlü hareketlerini devam ettiren USD/TRY kuru, gün içi en düşük 7.1825 seviyesini görmesinin ardından şu dakikalarda yükselişini sürdürüyor. En son 2018’de 7.24 ile en yüksek seviyeye ulaşan dolar kuru bugün 7.2520’i test ederek rekorunu egale etti. 7,78 seviyesinden açılan Euro/TL ise 7.8260’dan işlem görüyor.

2020 yılına 5.90 seviyesinde başlayan Türk Lirası yıl başından bu yana dolar karşısında yüzde 19 değer kaybetti. Dolar Endeksi 100’ün üzerinde seyrediyor, Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 618 baz puana yükseldi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün, uluslararası yatırımcılara yönelik yaptığı sunumda sermaye kontrolü yapılmayacağını, Türkiye’nin rezervlerinin yeterli olduğunu söyledi. Albayrak swap görüşmelerinin sürdüğünü belirtti.

S&P  dün açıkladığı raporunda, Türkiye’nin uzun vadeli yerel ve yabancı para cinsinden kredi notlarını teyit etti.

Merkez Bankasının politika faizini hızlı ve yüksek oranda indirmesi, enflasyondaki düşüşe karşın reel faizin düşük olması, son haftalarda yabancı yatırımcı çıkışının yüksek olması ve rezervlerdeki azalma TL’yi baskılayan en önemli gelişmeler olarak öne çıkıyor.

DOLAR NEREYE GİDİYOR? GÜNCEL DOLAR YORUMU

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir