HABERLER

Dolar/TL 6.81 Seviyesini Aştı! Dolarda yükseliş sürecek mi?

Geçen haftayı 6.69 seviyesinden kapatan Dolar/TL’de yükseliş sürüyor. Koronavirüs salgının tüm dünya ülkelerinde görülmesi ve ekonomik faaliyetleri durdurması ile piyasalarda da Mart itibariyle virüs fiyatlaması etkili olmaya başladı. Dolar kuru anlık yüzde 0.62 yükselişle 6.8130 seviyesini test etti.

Koronavirüsün yavaşlattığı ekonomide risk iştahının azalması ile gelişen ülke varlıklarından çıkış arttı. Nisan ayında Mart’a göre satışlar azalsa da belirsizlik nedeniyle henüz piyasalarda tam olarak olumlu bir hava yok. Geçen hafta vaka artış hızının azalması ile endeksler yükseliş yaşasa da para birimleri dolar karşısında düşüş yaşamaya devam ediyor.

IMF Başkanı Başkanı Kristalina Georgieva’nın “Türkiye ile görüşüyoruz” açıklamasından destek bularak 6.61 seviyesine gerileyen dolar kuru, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın bu durumu yalanlaması  ve “Türkiye’nin IMF ile yeni bir anlaşma yeni bir kredi almak gibi bir durumu gündeminde yok.” sözleri ile yeni haftaya negatif bir başlangıç yaparak kazançlarını geri verdi.

Şubat ayı içinde jeopolitik risklerle yükselen USD/TRY kuru, Mart ayında koronavirüs fiyatlaması ile yükselişini sürdürdü. Nisan ayının ilk yarısına baktığımızda; Mart ayını 6,61 seviyesinde tamamlayan kur, 1 Nisan’da 6,70’i gördü.

USDTRY gün içi en düşük 6.76, en yüksek 6.8170 seviyesini gördü.

Yurtiçi tarafta Döviz rezervlerinde görülen azalmanın ardından BDDK’dan swap adımı atılmasının yanı sıra gerek siyasi tarafta oluşan riskler, gerek virüs salgının yaratmış olduğu olumsuz tablo sonrasında TL varlıklarında değer kayıplarının devam etmesini beklenebilir.  Dolar/TL teknk olarak bakıldığında, şu anda 6.7600 seviyesi üzerinde seyrine devam eden kur tarafında yukarı yönlü eğilimin artış göstermesi halinde 6.8450, 6.9000 karşımıza çıkabilir. Diğer taraftan kur tarafında yaşanabilecek geri çekilmelerde ise; 6.7000, 6.6400 destek seviyeleri takip edilecek.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir