HABERLER

Dolar/TL Asya Ön Açılışta 6.85’e Yükseldi

Dolar/TL yeni haftaya yükselişle başladı. Geçen haftayı 6.6970 seviyesinden kapatan dolar kuru dün gece Asya açılışı ile en yüksek 6.8507 seviyesini gördü.

Koronavirüs kaynaklı sert satış baskılarının ardından ekonomiye yeni döviz girdisi yaratabileceği beklentisini artıran IMF açıklamasıyla önceki hafta 6.62’ye doğru gerileyen dolar kuru devamında kazançlarını korumayarak 6.70 seviyesi üzerine çıkmış ve haftalık kapanışını 6.6970 seviyesinden gerçekleştirmişti.
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın dün yaptığı açıklamada, “Türkiye’nin IMF ile yeni bir anlaşma yeni bir kredi almak gibi bir durumu gündeminde yok. IMF diye bir gündemimiz yok. Ama bu küresel krizden hep birlikte çıkacağız.” ifadelerini kullandı.
IMF beklentileri ile dolar karşısında değer kazanan Türk Lirası, Kalın’ın açıklamaları ile yeniden yükselişe geçti ve Asya piyasaları ön açılışında yüzde 1.44 değer kaybederek 6.8507 seviyesine yükselmesi ile Ağustos 2018’den bu yana görülen en yüksek seviyeyi test etti.

BDDK, swap limitlerinde değişiklik yaptı. Kurum, tarafından yapılan açıklamada swap limitlerinin daha da kısılarak yüzde 1’e indirildiği belirtildi.

Dolar kurunda oluşan ilk yükseliş tepkisinin ardından Türkiye piyasaları açılması ile yeniden düşüşe geçerek 6.71 seviyesinin altına indi. Dolar/TL anlık yüzde 0.32 artışla 6.7175, Euro/TL yüzde 0.33 yükselişle 7.3510’dan işlem görüyor.

Yurt dışında ABD ve Avrupa borsaları bugün ‘Paskalya`dan Sonraki Pazartesi Günü’ nedeniyle ; Birleşik Krallık, Almanya, İsviçre, İtalya, Hollanda, Fransa, İspanya, Hong Kong, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Afrika piyasaları kapalı olacak. İçeride ise saat 10.00’da Cari Hesap(Şubat), Sanayi Üretim(Şubat) ve Türkiye Perakende Satışları(Mart) verileri takip edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir