HABERLER

Dolar/TL Çakıldı! Dolar Neden Düştü?

Haftaya küresel risk iştahındaki düşüşle değer kaybı ile başlayan dolar kuru, 6.7954 seviyesi görmesinin ardından sert düştü. Dolar neden düşüyor? FED açıklamaları sonrası Dolar/TL’de düşüş hızlandı.

ABD Merkez Bankası, ABD ekonomisini koronavirüs salgını ile mücadelede güçlü tutmak için bir adım daha attı ve, yerel yönetimler ile KOBİ’ler için 2,3 trilyon dolar büyüklüğünde yeni destek açıkladı.

Sabah saatlerinde Ağustos 2018’den beri en yüksek seviyelerde seyrederken öğleden sonra FED’in 2.3 trilyon dolar tutarında ek yardım açıklamasıyla dolar karşısında yüzde 2’den fazla değer kazanan Türk Lirası,  gün içi en yüksek 6.6244 seviyesini görerek, dolar karşısında 17 kuruş değer kazandı.

USDTRY önceki gün koronavirüs vakalarının azaldığına dair küresel piyasalardaki iyimserlikle 6.70’e kadar gerilemiş ancak burada tutunamayan kur yeniden yükselişe geçmişti. ABD Merkez Bankası’nın bugün 2.3 trilyon dolar tutarında ek yardım açıklamasıyla dolar yüzde 2’den fazla geriletti. Açıklama öncesi 100.20 seviyesinde bulunan ABD Dolar Endeksi, kararın açıklaması ile 99.49’e düştü.

Uluslararası Para Fonu(IMF) Başkanı Christalina Georgieva, Türkiye’nin IMF’ye karşı olan tutumu ile ile ilgili bir soruya; “Türkiye dahil her üyemizle yapıcı temaslarımız var. Gelecek hafta yapıcı temaslarımızı sürdüreceğiz” şeklinde cevap vermesi TL’yi destekleyen bir diğer gelişme oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir