HABERLER

Dolar/TL güne düşüşle başladı

Dolar/TL bu sabah gerileyerek güne düşüşle başladı. Geçen hafta gördüğü 7.2690’daki yeni tarihi zirveden BDDK’nın üç yabancı bankaya getirdiği TL işlem yasağıyla dönen Dolar/TL 7 seviyesine doğru düşüşünü sürdürüyor.

Dolar/TL’de düşüş hızlandı. Kur 7.06 civarında güne başlamasının ardından düşüşünü hızlandırdı ve 7.01’e çekildi. Lira bu sabah itibariyle dolar karşısında en fazla değer kazanan gelişen ülke para birimi oldu.

BDDK’nın yurtdışında kurulu üç bankaya bir bacağı TL olan Döviz işlem yasağı getirmesi kurdaki yukarı yönlü hareketi sınırlamıştı, BDDK bu yasağı dün itibariyle kaldırdı ancak soruşturmaların devam ettiğini açıkladı.

Hazine bugün 3 yıl vadeli TLREF’e endeksli tahvilin ve 8 yıl vadeli TÜFE’ye endeksli tahvillerin yeniden ihraçlarını gerçekleştirecek, doğrudan satış yöntemiyle 6 ay ve 2 yıl vadeli sabit getirili 2 kira sertifikası da ihraç edecek. Hazine bu hafta ayrıca kurumsal yatırımcılara yönelik altın cinsi tahvil ve kira sertifikası da ihraç edecek.

Dolar/TL  geçen hafta rekor tazelemesinin ardından BDDK kararı ile geriledi. Kur anlık yüzde 0.82 düşüşle 7.0110 seviyesinde fiyatlanıyor. Yurt içinde önemli bir veri akışı bulunmazken, ‘Resmi Parasal ve Finansal Kurumlar Forumu’nda konuşacak FOMC yetkililerinin açıklamaları takip edilecek.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir