HABERLER

Dolar/TL 6.50 Seviyesinin Üzerine Yükseldi! Dolar Ne Olur?

Küresel piyasalarda dolar endeksi dört gün sonra ilk kez yükselişte. Dolar/TL yeni haftaya yükselişle başladı. Cuma kapanışını 6.45 seviyesinden gerçekleştiren dolar kuru 6.50 seviyesi üzerinde fiyatlanıyor. USD/TRY analizi ile günün öne çıkan gelişmeleri, işte detaylar…

Bir çok gelişmekte olan ve gelişen ülke para birimleri dolar karşısında düşüşte. Dolar ülke notu indirimleri dalgası ve küresel koronavirüs vakalarındaki artıştan kaynaklı güvenli varlık talebinin etkisiyle dört günden beri ilk kez yükseldi.

Koronavirüsün dünya genelinde insanları daha az temasla yaşamaya yönlendirmesi, aynı yöndeki sınırlamalar ve bunların birçok ekonomiyi durma noktasına getirmesiyle TL cinsi yatırım araçlarında ve küresel piyasalarda satış baskıları devam ediyor.

Dolar/TL geçen hafta Eylül 2018’den beri ilk kez 6.60’ın üzerini test ettikten sonra merkez bankaları ve hükümetlerin açıkladığı teşvik paketleri ve alınan önlemler ile 6.38’e kadar geriledi. Bu düşüş global piyasalarda da olduğu gibi geçici bir iyimserlik getirirken, dolar kuru geçen haftayı 6.45’li seviyelere yükselerek tamamladı. Sabah saatlerinde 6.44 seviyesine kadar gerileyen USD/TRY kuru anlık yüzde 0.60 artışla 6.49 seviyesi üzerinde fiyatlanıyor.

Çin Merkez Bankası, beklenmedik bir şekilde ters repor faizini 20 baz puan indirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, İngiltere’nin kredi notunu “AA-” seviyesine düşürürdü.

Dünya genelinde koronavirüs vakası sayısı bu sabah itibariyla 721 817’e ulaştı. Bu virüsün yol açtığı hastalıklardan yaşamlarını yitirenlerin sayısı 34 bine yaklaştı.

Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Oğuzhan Özbaş, dün yaptığı açıklamada Ocak-şubat aylarındaki güçlü seyir nedeniyle ilk çeyrek genelinde yüksek oranlı büyüme beklediklerini bildirdi.

Dolar/TL Teknik Analiz

ABD Dolar Endeksi 103,0 seviyesinden 98,30’a kadar geriledi. Geçen haftayı düşüşle geçiren dolar, Cuma itibariyle yeniden yükselişe geçti, doların yeniden yükselmesindeki ana neden ise; zayıf ABD verileri ve ABD’nin koronavirüsün en çok görüldüğü ülke durumuna gelmesi.

Türk Lirası dolar endeksinden destek buldu. Yaşanan gelişmeler ışığında 6.38 seviyesine gerileyen dolar kuru, yeni haftanın ilk işlem gününde 6.53 seviyesine kadar yükseldi. Kısa vadede teknik olarak fiyatlara bakıldığında, Dolar/TL’de geri çekilmelerin devam etmesi için 6.4730 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Düşüş meydana gelirse paritedeki aşağı yönlü eğilim artarak 6.4250 seviyesine doğru devam edebilir. Türk Lirası’nda yeterli gerileme olmaması durumunda 6.5340 önemli bir direnç noktası, yaşanabilecek yükseliş hareketiyle bu eşiğin aşılması durumunda sonraki direnç seviyesi 6.5670 olacak.

Detaylar videoda…

https://youtu.be/16tQp-UOyX4

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir