HABERLER

Dolar/TL kurunda sert yükseliş yaşanıyor

Dolar/TL tarihi zirveye doğru yükseliyor. Dolar/TL koronavirüs döneminde baskı altında kalmayı sürdürerek en son 13 Ağustos 2018’de görülen 7.24 seviyesindeki tarihi zirveye yaklaştı.

Koronavirüs salgınının küresel risk iştahını düşürmesiyle gelişen ülke paraları dolar karşısındaki kaybını hızlandırdı. Geçen hafta TCMB’nin faizi 100 bp indirmesi ile USD/TRY kuru 7,0 seviyesini test etti ve haftanın devamında da bu seviyeler korundu. 1 Mayıs Cuma günü birçok piyasanın kapalı ve işlem hacminin de düşük olduğu gün kur, 7,04 seviyesine atak gösterdi.

Bugünde güne 7.04 seviyesinden başlayan Dolar/TL paritesi gün içi en düşük 7.02 seviyesine gerileme kaydetse de kazançlarını koruyamadı. TCMB swap düzenlemesi sonrası yükselişleri hızlandıran Dolar/TL paritesi anlık yüzde 0.90 artışla 7.0935 seviyesini gördü.

Türk Lirası dolar karşısında 7,0750’ye çıkarak Ağustos’ta yaşanan kur şokunun ardından en yüksek seviyeyi gördü. EUR/TRY ise bugün %0,30 düşüşle 7,65 seviyesinde işlem görüyor.

ABD Dolar Endeksi ’nin yeniden 100,0 seviyesine doğru ilerlemesi gelişen ve gelişmekte olan ülke kurlarının değer kaybetmesine neden oluyor. Dolar, bugün neredeyse tüm para birimleri karşısında değer kazandı. Türk Lirası’nın dolar karşısındaki kaybı, yılbaşından bu yana yüzde 17’ye yaklaşmış durumda.

Dün açıklanan enflasyon rakamları sonrası faiz indirim beklentilerin artması TL’yi zayıflatırken, TCMB’nin yaşadığı rezerv kaybı TL’de yeni bir satış baskısı getiriyor. Türkiye’nin yeni bir dış kaynak sağlayıp sağlamayacağı piyasada yakından takip ediliyor.

 

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir