HABERLER

Dolar/TL Son 7 Ayın En Yükseğine Çıktı

Haftaya yükselişle başlayan Dolar koronavirüs endişeleriyle Lira karşısındaki yükselişini sürdürüyor. Yeni haftaya 6.73 seviyesinden başlayan dolar kuru 6.74 seviyesinin üzerinde fiyatlanıyor.

En son Ağustos 2019’da 6.74 seviyesini test eden Dolar/TL paritesi bugünkü yükseliş ile son 7 ayın en yüksek zirvesini gördü. Küresel çapta merkez bankalarının ve hükümetlerin virüsün ekonomideki tahribatını azaltmak için attığı adımlar kurda 6.38’e kadar gerilemeye neden olsa da burada kalıcılık sağlayamayan Dolar/TL paritesi yeni haftaya da yükselişle başladı.

Dolar, ABD Başkanı Trump ve Başkan Yardımcısı Pence’in ABD’deki koronavirüs salgını konusunda iyimser açıklamalar yapmasının ardından önemli paralar karşısında yükseldi. Güne düşüşle başlayan Türk Lirası, Dolar karşısında gün içi en yüksek 6.7568 seviyesini gördü.

TL yılbaşından beri bakıldığında ruble, peso, real ve rand ise kıyaslandığında daha iyi bir performans gösteriyor. TL’deki değer kaybı %10’nun üzerinde ancak benzer para birimlerinde %25’e ulaşan değer kaybı yaşanıyor. Bu gelişmede kamunun artan döviz arzı ve petrol fiyatlarındaki sert düşüş belirleyici oldu.

Gelişmekte olan ülke para birimleri genel olarak dolar karşısında zayıf bir performans sergilerken hafta başındaki negatif ayrışmanın etkilerini hisseden TL ise dolar karşısında 6,70 seviyesinin üzerinde fiyatlanıyor. Kısa vadeli teknik göstergeler bozulmalar başlarken TL üzerindeki baskının hafiflemesi için kurun 6,60’ın altına gerilemesi gerekiyor. Aksi bir senaryoda TL’nin destek bulması giderek daha fazla zorlaşarak, TL üzerindeki baskı artarak devam edebilir. Küresel olarak resesyonun konuşulduğu bir dönemde reel faiz desteğinden yoksun olması da TL’nin cazibesini azaltan bir faktör olarak öne çıkıyor. Teknik olarak kısa vadede 6.84 direnç, 6.60 destek seviyesi olarak izlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir