HABERLER

Dolar/TL yükselişle başladı, gözler enflasyon rakamlarında

Geçen haftayı 7.01 seviyesinden kapatan Dolar/TL paritesi tatil sonrası haftaya yükselişle başladı. Piyasalar enflasyon verisi ve imalat sanayi verilerini bekliyor.

Cuma günü açık olan ve bugün yeni haftaya başlayan piyasalarda, ABD Başkanı Donald Trump’ın Çin’e karşı söylemlerini sertleştirmesi ve Kovid-19 salgınından etkilenen şirketlerin gelecek dönem bilançolarına ilişkin olumsuz beklentilerle satıcılı bir seyir izleniyor.

Gün içi en yüksek 7.0320 seviyesini test eden Dolar/TL paritesi anlık yüzde 0.25 artışla 7.0240’dan işlem görüyor.

Yurt içinde, 3 günlük tatil öncesinde, perşembe günü yüzde 0,48 gerileyen BIST 100 endeksi, haftalık bazda yüzde 2,38, nisanda ise yüzde 12,79 değer kazandı. Endeks, geçen haftayı 101.110,11 puandan tamamladı. Cuma günü birçok piyasanın kapalı olduğu dönem içinde düşük işlem hacmiyle 7 seviyesinin üzerine çıkan dolar/TL ise bugün bankalararası piyasanın açılışında 7,0150 seviyesinde işlem görüyor.

Bugün gün yurt içinde 10.00 nisan ayı TÜFE ve 10.00 nisan ayı imalat sanayi PMI verisinin takip edilecek..  Hafta genelinde ise cuma günü tarım dışı istihdam verisi ile perşembe günkü İngiltere Merkez Bankası’nın faiz kararının öne çıktığını söyledi.

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir