HABERLER

Dolarda yükseliş hızlandı! (Dolar Yorumu Güncel)

Dövizlerde sert yükseliş. Dolar/TL ve Euro/TL’de değer kayıpları hızlandı. Dolar neden yükseldi? Dolar/TL’de yükseliş yüzde 1’i yaklaştı. 6 Nisan Salı son dakika döviz kuru fiyatları ve güncel dolar kuru tahminleri ile işte detaylar… Dolar kuru fiyatları ne olur?

Dolar/TL ve Euro/TL güne yükselişle başladı. En son Ağustos 2019’da 6.74 seviyesini test eden Dolar/TL paritesi bugünkü yükseliş ile son 7 ayın en yüksek zirvesini gördü. Küresel çapta merkez bankalarının ve hükümetlerin virüsün ekonomideki tahribatını azaltmak için attığı adımlar kurda 6.38’e kadar gerilemeye neden olsa da burada kalıcılık sağlayamayan Dolar/TL paritesi yeni haftaya da yükselişle başladı. Cuma günü beklentinin hafif üzerinde gerçekleşen Mart ayı enflasyonu sonrası kurda yükseliş devam etmiş, 6.75 ile Ağustos 2018’den bu yana en yüksek seviyesini görmüştü. Dün akşam saat 22:00’de 6.8027’yi gören kur bu sabah 6.72’ye geriledi. Burada kalıcılık sağlayamayan dolar kuru daha sonra yeniden 6.77’in üzerine yükseldi. Lira yılbaşından bu yana dolar karşısında yüzde 10’un üzerinde değer kaybetti.

ABD ve Avrupa’da hastalık sayısı yüksek olan bazı ülkelerden bu sayıların yavaşladığına ilişkin haberler gelmesi riskli iştahını arttırdı. Dolar, ABD Başkanı Trump ve Başkan Yardımcısı Pence’in ABD’deki koronavirüs salgını konusunda iyimser açıklamalar yapmasının ardından önemli paralar karşısında yükseldi. Özellikle GOÜ para birimlerinden Güney Afrika’nın not indirimiyle ciddi bir çıkış yaşanması ekonomilerin ve para birimlerinin de daha kırılgan yapıda olmasını sağlıyor.

Dolar/TL’de yükseliş sürecek mi?

Gelişmekte olan ülke para birimleri genel olarak dolar karşısında zayıf bir performans sergilerken hafta başındaki negatif ayrışmanın etkilerini hisseden TL ise dolar karşısında 6,76 seviyesinin üzerinde fiyatlanıyor. Kısa vadeli teknik göstergeler bozulmalar başlarken TL üzerindeki baskının hafiflemesi için kurun 6,60’ın altına gerilemesi gerekmekte. Aksi bir senaryoda TL’nin destek bulması giderek daha fazla zorlaşarak, TL üzerindeki baskı artarak devam edebilir. Küresel olarak resesyonun konuşulduğu bir dönemde reel faiz desteğinden yoksun olması da TL’nin cazibesini azaltan bir faktör olarak öne çıkıyor. Teknik olarak kısa vadede 6.84 direnç, 6.60 destek seviyesi olarak izlenecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir