HABERLER

Dolarda Yükseliş Sürecek Mi? Güncel Dolar Yorumu

Dolar/TL yükselişine devam ediyor. Dolar yeni günde de 9 ayın en yüksek seviyelerindeki seyrini sürdürüyor. Koronavirüsün dünyada birçok ülkeye yayılması ve azalan risk iştahı TL üzerinde baskıya neden oluyor.  

Dolar kuru güne yükselişle başladı.  Dolar/TL gün içi en düşük 6.1640, en yüksek 6.1730 seviyesini gördü.

Suriye operasyonu, jeopolitik riskler, azalan risk iştahı ve daralan reel faiz de TL üzerinde baskı yapan faktörler arasında. Türk Lirası son 3 ayda bu risklerle en fazla değer kaybeden gelişmekte olan ülke para birimi oldu.

Çin’in ve Dünyanın karşı karşıya olduğu gümrük tarifeleri küresel büyüme oranlarına ilişkin belirsizliğe neden olmaya devam ederken koronavirüs salgını ile karşı karşıya olan Çin’de binlerce fabrika kapanması Çin ekonomisi ve küresel ekonomide durgunluk endişelerini artırdı.

27 Şubat Perşembe Uzman Dolar/TL Yorumu

Suriye’ye yapılan operasyon sonrası risk priminin yeniden 300 seviyesinin üzerine çıkması ve küresel piyasalarda koronavirüs endişesi ile azalan risk iştahı Borsa İstanbul’da satışlara neden oldu.

Haftaya 6.0990 seviyesinde başlangıç yapan Dolar/TL paritesine teknik olarak fiyatlara bakıldığında, Dolar/TL’de geri çekilmelerin devam etmesi için 6.1280 destek seviyesinin kırılması gerekmektedir. Düşüş meydana gelirse paritedeki aşağı yönlü eğilim artarak 6.0770 seviyesine doğru devam edebilir. Türk Lirası’nda yeterli gerileme olmaması durumunda 6.1780 önemli bir direnç noktası, yaşanabilecek yükseliş hareketiyle bu eşiğin aşılması durumunda son altı ayın en yüksek seviyesi olan 6.2460 direnci olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir