HABERLER

Dolarda yükseliş sürüyor, Dolar kuru bugün ne kadar?

Dün 7.2690 seviyesine yükselerek tüm zamanların rekorunu kıran Dolar/TL haftanın son işlem gününde yükselişlerini sürdürüyor.

En son 2018 kur krizinde 7.23 ile tarihi zirveye çıkan Dolar/TL paritesi dün gün içi 7.2690 seviyesine yükselerek rekorunu egale etmesinin ardından, BDDK’nın yurt dışında kurulu BNP Paribas SA, Citibank NA, UBS AG’nin TL yükümlüklerini yerine getirmediği gerekçesi ile bir bacağı TL olan döviz işlemi yapılmayacağını duyurmasının ardından sert geri çekilme yaşayarak 7.0760 seviyesine gerileme kaydetmişti. TL’de bu hafta başında belirginleşen değer kaybı dün itibarıyla durmuş oldu.

Dolar yeni güne 7.11’de başladı, daha sonra 7.17’ye tırmandı. Türk Lirası yıl başından bu yana dolar karşısında yüzde 19 değer kaybetti. Dolar/TL paritesi anlık yüzde 0.60 değer artışı ile 7.1540 seviyesinde fiyatlanıyor.

Dolar Endeksi 99.73’ün üzerinde seyrediyor, Türkiye’nin 5 yıllık CDS’i 642 baz puana yükseldi.

TCMB rezervlerindeki düşüş ile birlikte Türkiye’nin yeni bir dış kaynak sağlayıp sağlamayacağı piyasada yakından takip ediliyor. Siyasiler IMF’den swap ya da kredi ile sağlanacak bir kaynağı reddederken, ticaret yapılan G20 ülkeleri kaynaklı swap benzeri adımlarla finansmana ise sıcak bakıyorlar.

Yurt içinde bugün Hazine ve Maliye Bakanlığı nakit dengesi izlenecek. Yurt dışında ise ABD Tarım Dışı İstihdam(15:30) verisi takip edilecek.

Aydin

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi. Yeditepe Üniversitesi'nde de yüksek lisansını tamamladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir