HABERLER

DSÖ: Salgın Bitme Noktasından Çok Uzakta

Dünya Sağlık Örgütü(DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus, Kovid-19 salgınında Afrika, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve bazı Asya ülkelerinde artan vaka sayılarından endişe duyduğunu belirterek, “Salgın bitme noktasından çok uzak.” ifadelerini kullandı.

Tüm dünyayı etkisi altına alan ve yaklaşık olarak 3 milyon kişide görülen koronavirüs salgını hakkında açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ’nün İsviçre’nin Cenevre kentindeki merkezinde basın toplantısı düzenledi.

Kovid-19’un dünya genelinde çok fazla insanın ölümüne yol açtığını dile getiren Ghebreyesus, “DSÖ, salgının diğer sağlık hizmetleri ve özellikle çocuklar üzerindeki etkisinden derin endişe duyuyor. Çocuklar, Kovid-19’un neden olduğu şiddetli hastalık ve ölümlerde daha az risk altında ama aşı ile önlenebilir diğer hastalıkların yüksek riski altında olabilirler.” değerlendirmesinde bulundu ve “Salgın bitme noktasından çok uzak.” diye ekledi.

Afrika, Doğu Avrupa, Latin Amerika ve bazı Asya ülkelerinde artan vaka sayılarından endişe duyduğunun altını çizen Ghebreyesus, bu bölgelerdeki ülkelerde Kovid-19 vaka ve ölüm sayılarının test kapasitelerinin düşüklüğü nedeniyle açıklananın çok üzerinde olduğu uyarısında bulundu.

Dünya DSÖ’yü dinlemeliydi

Bir soru üzerine Ghebreyesus, 30 Ocak’ta “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan ettiklerine vurgu yaparak, bu dönemde Çin dışında sadece 82 vaka görüldüğünü, bunların 10’un Avrupa’da olduğunu anımsattı.

Ghebreyesus, küresel acil dönem ilan edildiğinde her ülkenin kamu sağlığına ilişkin tedbirler alması gerektiğini belirterek, “Biz ülkelere sadece tavsiyelerde bulunabiliriz. Tavsiyelerin uygulanmasına ilişkin bizim bir yetkimiz yok. Dünya koronavirüs için dikkatlice DSÖ’yü dinlemeliydi.” ifadesini kullandı.

Vaka sayısı 3 milyona yaklaştı

Kovid-19 dünya genelinde bulaştığı kişi sayısı 2 milyon 995 bin 699’a yükseldi. Koronavirüs görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin güncel verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesine göre, dünya genelinde Kovid-19 nedeniyle 207 bin 20 kişi hayatını kaybetti, virüse yakalanan 881 bin 561 kişi de iyileşti.

 

Ahmet

Lise eğitimini Beşiktaş Lisesi'nde yaptı. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nü bitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir